Главная Обратная связь

Дисциплины:


Теорія оптимального харчуванняПротягом останніх років уява про суть харчування доповнена даними про роль мінорних компонентів їжі (органічних кислот, біофлавоноїдів, ферментів тощо) в теорії оптимального харчування, яку розвивав В.О. Тутельян.

 

Теорії адекватного і оптимального харчування формулюють основні принципи, які забезпечують раціональне харчування.

 

Раціональним називається таке харчування здорових груп населення, яке забезпечує постійність внутрішнього середовища (гомеостаз) і підтримує життєві прояви організму людини на високому рівні за різних умов праці та побуту.

 

Поряд з цим терміном використовуються й такі, як “правильне харчування”, “науково обґрунтоване”, “оптимальне”, “збалансоване”, “здорове харчування” тощо.

Основу раціонального харчування складають три головні принципи:

Ø Баланс енергії: адекватність енергії, що надходить з їжею і енергії, що витрачається у процесах життєдіяльності.

Ø Задоволення потреби організму в оптимальній кількості та співвідношенні харчових речовин.

Ø Режим харчування:дотримання певного часу і кількості прийомів їжі, її раціональний розподіл прикожному прийомі.

Під час організації раціонального харчування для визначення енергетичної цінності і нутрієнтного складу харчового раціону керуються «Нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії різних груп здорового населення» і формулою збалансованого харчування (табл. 2.1).

 

 

Таблиця 2.1 -Формула збалансованого харчування (в дужках середня потреба)

 

Принципи раціонального харчування, рекомендовані ВООЗ:

1. Раціони харчування мають складатися з різноманітних продуктів переважно рослинного, а не тваринного походження.

2. Споживайте хліб, зернові продукти, макаронні вироби, рис або картоплю кілька разів на день.

3. Вживайте не менше 400 г на добу різноманітних овочів та фруктів, бажано свіжих та вирощених в місцевих умовах екологічно чистих зон.

4. Підтримуйте масу тіла в рекомендованих межах за допомогою нормокалорійної дієти і щоденних помірних фізичних навантажень. Індекс маси тіла – відношення ваги людини (в кілограмах) до квадрату зросту (в метрах) (рис.2.2).

5. Контролюйте вживання жирів, питома вага яких не повинна перевищувати 30% добової калорійності; заміняйте більшість насичених жирів ненасиченими рослинними оліями або м’якими маргаринами.

6. Заміняйте жирне м’ясо та м’ясопродукти квасолею, бобами, рибою, птицею.

7. Вживайте молоко і молочні продукти (кефір, кисле молоко, йогурт, сир) з низьким вмістом жиру і солі.

8. Вибирайте продукти з низьким вмістом цукру, обмежуйте вживання рафінованого цукру, солодких напоїв, солодощів.9. Віддавайте перевагу продуктам з низьким вмістом солі, загальна кількість якої не повинна перевищувати однієї чайної ложки на добу, включаючи сіль, яка міститься в готових продуктах.

10. Обмежуйте вживання алкоголю до еквіваленту 20 мл чистого етанолу на добу.

11. Приготування їжі на пару, її варка, тушкування, випікання або обробка в мікрохвильовій печі допомагає зменшити кількість доданого жиру.

12. Пропагуйте годування дітей перших 6 місяців життя виключно материнським молоком.

sdamzavas.net - 2018 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...