Главная Обратная связь

Дисциплины:


Теорія функціонального харчуванняТеорія функціонального харчування започаткувала своє існування у 80-х роках у Японії, коли було визнано вигідний для здоров’я людей потенціал деяких категорій продуктів та інгредієнтів, таких як вітаміни, антиоксиданти, ненасичені жирні кислоти. У 1991 році Міністерство охорони здоров'я Японії на законодавчому рівні схвалило концепцію функціонального харчування і закріпило на законодавчому рівні а термін «функціональні продукти харчування» (FOSHU - Food for Specific Health Use) як альтернативу медикаментозної терапії. Згодом у у 1999 р. у Європі була прийнята «Наукова концепція функціональних продуктів харчування Європи» Scientific Concepts of Functions Food in Europe. Подібні програми з’явилися у таких країнах як Німеччина, Франція, США, Китай та багатьох інших країн, у тому числі і у Росії та Україні.

Концепція передбачала розвиток індустрії продуктів харчування, які змінюються після додавання певних інгредієнтів так, що починають корегувати деякі фізіологічні функції, біохімічні реакції, знижують ризик виникнення захворювань і прискорюють процес одужання.

Такі продукти у більшості країн знайшли назву «функціональні».

Функціональні продукти - це харчові продукти, які є частиною звичайного раціону, але окрім поживних властивостей мають здатність позитивно впливати на ті чи інші функції організму, завдяки чому за їх регулярного вживання знижується ризик виникнення хронічних захворювань.

 

Ця теорія знаходиться у стані розвитку і літературних джерелах має місце застосування різних термінів для означення таких продуктів: функціональні, спеціальні, спеціальні для дієтичного споживання, корисні, з бажаними властивостями, продукти групи «Здоров’я» тощо). Так, у багатьох країнах Європейського Союзу, США, Росії такі продукти мають назву “функціональні”, в Японії - «продукти харчування для спеціального дієтичного споживання» (Foods for Special Healthy Uses, скорочено - FOSHU), у Нідерландах – «спеціальні продукти харчування для підтримки здоров’я» (Specific Health Promoting Foods).

В Україні, згідно із Законом “Про безпечність та якість харчових продуктів” від 06.09.2005 р., надаються два наступні означення для характеристики цієї групи продуктів: «

Функціональний харчовий продукт – харчовий продукт, який містить як компонент лікарські засоби та/або пропонується для профілактики або пом’якшення перебігу хвороби людини.

 

Харчовий продукт для спеціального дієтичного споживання – харчовий продукт, який спеціально перероблений або розроблений для задоволення конкретних дієтичних потреб, що існують через конкретний фізичний чи фізіологічний стан людини та/або специфічну хворобу або розлад, у тому числі продукти дитячого харчування, харчування спортсменів та осіб похилого віку. Склад таких продуктів повинен значною мірою відрізнятися від складу звичайних продуктів, але вони не можуть бути замінниками лікарських засобів».

 

Позитивний фізіологічний вплив функціональних продуктів на організм людини визначається за такими основними напрямами:

· Позитивний вплив на метаболізм субстратів - зниження енергетичного балансу, підтримання маси тіла, рівня глюкози, інсуліну тощо)

· Захист проти сполук, які мають оксидантну а ктивність:

· Позитивний вплив на сердцево-судинну систему

· Позитивний вплив на фізіологію шлунково-кишкого тракту і стан кишкової мікрофлори

· Фізіологічний вплив на стан імунної системи

 

sdamzavas.net - 2018 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...