Главная Обратная связь

Дисциплины:






Сукупна дія екологічних факторів



Навколишнє середовище, в якому живуть організми, є сукупність різноманітних екологічних факторів, які ще й до того проявляються в різних дозах. Важко собі уявити, щоби організм сприймав кожен фактор окремо. У природі організм реагує на дію всієї сукупності факторів. Так само і ми, читаючи зараз цю книжку, мимоволі сприймаємо сукупність тих факторів середовища, що на нас діють. Ми не усвідомлюємо, що перебуваємо в певних температурних умовах, в умовах вологості, земного тяжіння, електромагнітного поля Землі, освітленості, певного хімічного складу повітря, шуму і т. ін. На нас діє одразу велика кількість факторів. Якщо ми вибрали хороші умови для читання книги, то й на дію факторів ми не будемо звертати уваги. А уявіть собі, що в цей момент один із факторів різко змінився і став недостатнім (нехай стало темно) або занадто сильно почав діяти на нас (наприклад, у кімнаті стало дуже спекотно або шумно). Тоді ми вже по-іншому будемо реагувати на весь комплекс факторів, що нас оточують. Хоча більшість факторів впливатимуть в оптимальних дозах, це вже нас не буде задовольняти. Таким чином, комплексна дія екологічних факторів не є простою сумою дії кожного з них. У різних випадках одні фактори можуть підсилювати сприйняття інших (констеляція факторів), а то й послаблювати їхню дію (лімітуюча дія факторів).

Тривала сукупна дія екологічних факторів викликає в організмів певні пристосування і навіть анатомо-морфологічні зміни в будові тіла. Поєднання тільки двох основних факторів вологості та температури, та ще й різних доз, зумовлює на суходолі в глобальних масштабах різні типи клімату, що, в свою чергу, формує певну рослинність, ландшафти. Маючи елементарні знання з природознавства можна здогадатися, що в умовах низьких температур та високої вологості формується зона тундри, при високих вологості та температурі - зона вологих тропічних лісів, при високій температурі та низькій вологості - зона пустель.

Попарне поєднання інших факторів і їх тривала дія на організми може спричиняти певні анатомо-морфологічні зміни в організмах. Так, наприклад, було помічено, що у риб (оселедці, тріска та ін.), які мешкають у водоймах з високою солоністю та низькими температурами зростає число хребців (у хвостовій частині скелета); це служить пристосуванням до рухів у більш щільному середовищі (правило Жордана).

Є також інші узагальнення щодо комплексної тривалої дії факторів на організми в глобальних масштабах. Вони більше відомі як зоогеографічні правила, або закони.

Правило Глогера (1833) стверджує, що географічні раси тварин, які мешкають у теплих та вологих зонах, мають більш інтенсивну пігментацію тіла (найчастіше чорну або темно-коричневу), ніж мешканці холодних та сухих регіонів (світле або біле забарвлення).

Правило Гессе зазначає, що особини популяцій тварин у північних районах характеризуються відносно більшою масою серця порівняно з особинами південних місць.

Як уже було зазначено, фактори ніколи не діють на організм окремо один від одного і їхня сукупна дія ніколи не є простою сумою дії кожного з них. Часто трапляється так, що при сукупній дії факторів дія кожного може посилитися. Загальновідомо, що великі морози в суху погоду переносяться легше, ніж невеликі у вологу погоду. Так само відчуття холоду буде більшим під час теплого літнього дощику, але при наявності вітру, ніж у безвітряну погоду. Спека тяжче переноситься при підвищеній вологості повітря, ніж при сухому повітрі.





sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...