Главная Обратная связь

Дисциплины:


ДАЛІ – ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ2.3. Спорядження

Від якості та наявності спорядження залежить не тільки безпека, а й здоров'я туристів. Відповідальність за підготовку групового спорядження несе керівник групи.

Особисте спорядження учасники походу готують самі, бажано за списком, наведеним у додатку. Групове спорядження розподіляється керівником групи. Це дасть змогу взяти все необхідне і в той же час уникнути ситуації, коли деякі туристи завантажують наплічник тільки особистими речами (часто зовсім непотрібними), не залишаючи місця для групового спорядження. Все особисте спорядження повинно важити не більше 5-8 кг.

Самопочуття в поході, в першу чергу, залежатиме від якості наплічника і взуття. Слід категорично відмовитися від різного роду брезентових рюкзаків, які постійно займають за спиною туриста горизонтальне положення, дотримуватись загального правила пакування наплічників: тяжкі речі - вниз, м'які - до спини, неприв'язувати до наплічника відра, каструлі тощо.

Взуття є найважливішим елементом особистого спорядження туриста, тому до його підбору слід віднестися якнайсерйозніше. Ні в якому разі не можна брати нове взуття, воно повинно бути розношене, це захистить від натирань.

Бажано, щоб черевики були на розмір більші за звичайні (в лижних походах – на два розміри). Найкраще у похід брати черевики на підошві типу "трактор", оскільки вони мають жорстку підошву і добре зчеплення з ґрунтом. Перед походом шкіряне взуття необхідно просочити жиром чи іншою водовідштовхуючою сумішшю з наступним незначним підігрівом. Влітку як запасне взуття можна взяти кросівки.

Збираючись у похід, навіть за найкращої погоди, не забудьте взяти вітрозахисний костюм (він займає дуже мало місця), шерстяні светр та шкарпетки, шапочку і (обов'язково) поліетиленову накидку від дощу. Майте наувазі, що парасоля в горах від негоди не захищає. Кожен дорослий повинен мати з собою сірники в захищеній від вологи упаковці.

Ремонтний набір, як і аптечку, береться по 1-му комплекту на групу. У складі аптечки обов'язково повинен бути еластичний бинт.

2.4. При підборі продуктів харчування, в першу чергу, необхідно звернути увагу на терміни їх зберігання, оскільки від цього безпосередньо залежить ваше життя і здоров'я.

Кількість продуктів визначається тривалістю походу, його складністю (витратами енергії), складом групи (на дітей менша кількість, ніж на дорослих).

Бажано брати калорійні продукти, що дозволить зменшити їх об'єм і вагу. Швидкість приготування з них їжі теж має неабияке значення. Завжди потрібно мати недоторканий запас із розрахунку на 1 день, що повинен складатися з продуктів з тривалим терміном зберігання. Замість хліба в комплект "нз" рекомендується брати сухарі.Якщо на маршруті зустрічаються населені пункти, то можна, з дотриманням заходів безпеки, проводити закупівлю молочних продуктів і овочів у населення. При складанні меню доцільно передбачити влітку 3-разове гаряче харчування, а у лижному поході - 2-разове з "перекусом" замість обіду. Для втамування спрагинайкраще брати фруктові сиропи або їх екстракти і розводити їх остудженою кип'яченою водою. Вживати напої слід тільки на привалах. Пам'ятайте, що вода зі снігу чи льоду спрагу не втамовує, оскільки в ній відсутні мінеральні солі. Найкраще на такій воді зварити чорний чай і вживати його нецукрованим.

Увага! Алкоголь в поході без потреби не вживати. В похід можна брати чистий спирт, який вживати тільки при переохолодженні (50 г) і для розтирання або дезінфекції.

3. Правила безпеки перед виходом із населеного пункту (або з притулку).

3.1. Керівнику групи необхідно:

· ознайомитися з прогнозом погоди на найближчі кілька днів;

· ретельно перевірити наявність спорядження, продукти харчування, аптечку, переконатись, що стан здоров'я у всіх задовільний;

· ознайомити всіх учасників з можливими небезпеками на маршруті і причинами нещасних випадків;

· повідомити аварійно-рятувальний загін або органи місцевого самоврядування про вихід групи на маршрут.

3.2. Неприпустимо виходити на маршрут за дуже несприятливих погодних умов:

· протягом трьох днів після великих снігопадів (більше 50 см опадів) або при явно вираженій лавинній небезпеці;

· в сильний туман, дощ;

· при дуже низьких температурах.

4. Правила безпеки при пересуванні в горах.

4.1. Пересування повинно бути не поодинці, а груповим. Останнім у групі має йти досвідчений турист. Не допускайте розподілу групи.

4.2.Темп руху і частота зупинок повинні відповідати рівню підготовки учасників, умовам місцевості і погоді. В будь-якому випадку рекомендується робити зупинки на 10-15 хвилин через кожні 45-50 хвилин руху. Першу зупинку слід зробити через 15-20 хвилин з метою забезпечення відповідної терморегуляції організму (зняття зайвого одягу), перевірки відсутності натертостей на ногах тощо.

4.3. Обов'язково сповільнюйте швидкість руху на підйомах, причому орієнтуватися необхідно на фізичні можливості найслабших учасників.

4.4. Переправлення через річки зі швидкою течією і глибиною більше 0.7м здійснюйте тільки зі страхуванням. Не допускайте купання в гірських озерах чи річках, де є ризик втопитися.

4.5. Не скорочуйте шлях за рахунок безпеки, особливо взимку, оскільки можна підрізати сніговий схил і потрапити в лавину.

4.6. Не пересувайтеся в тумані чи у темноті. Це допомагає уникнути втрати орієнтації, зриву з карнизу тощо.

4.7. Не піднімайтеся (не спускайтеся) по вузьких жолобах, де є ймовірність зсуву каменів.

4.8. Уникайте скельних ділянок на маршруті. Пам'ятайте, що навіть на нескладні скелі вилізти можна без мотузки, а спуститися без неї вниз неможливо. Через недотримання цього правила трапляється більшість нещасних випадків.

4.9. Не сходьте з маршруту без особливої потреби. Регулярно звіряйте напрямок руху за картою і компасом.

4.10 Якщо ви заблукали і немає можливості розбити надійний нічліг, то краще повернутися знайомим шляхом назад.

4.11. При сильному дощі чи граді слід зупинитись і перечекати непогоду, але не робіть цього під одиноко стоячим деревом, на узліссі або на березі водойми.

4.12. При русі в сильний мороз стежте, чи не з'явились в учасників групи ознаки обмороження.

4.13. Не допускайте спуску з крутих сніжних схилів на целофанових мішках, оскільки це може призвести до серйозних травм (наприклад, копчика) або ж зриву в прірву.

4.14. При пересуванні по крутому схилу (засніженому чи трав’янистому) бажано мати льодоруб чи лижні палиці, які можна, при необхідності, використати для самозатримання.

4.15. Завчасно повідомляйте керівника групи про погіршення стану здоров'я.

4.16. В аварійній ситуації не панікувати, посилити дисципліну, діяти організовано.

4.17. При необхідності, за допомогою слід посилати двох найбільш підготовлених учасників.

4.18. На ночівлю зупиняйтеся завчасно (за 1-2 години до настання темноти).

4.19. Відлучення, навіть на стоянці, допускається тільки з дозволу керівника.

5. При виборі місця для нічлігу пам'ятайте, що не можна ставити палатки біля крутих схилів, під скелями або одинокими деревами, над обривами чи біля річки, в якій можливий підйом води, на вершині гори, де може вразити блискавка. Поряд не повинно бути сухих чи підгнивших дерев, які можуть бути повалені вітром.

Пам’ятайте, що найчастіше причиною аварійних ситуацій стають суб'єктивні фактори, основними з яких є: недооцінка небезпеки, що таять у собі гори, неуважність, переоцінка власних можливостей, недисциплінованість (особливо - вживання алкоголю) і неорганізованість учасників, недосвідченість керівника групи, прийняття неправильних рішень.

Крім цих правил, слід дотримуватися і правил протипожежної безпеки:

· не залишайте непогашені вогнище, сигарету чи навіть сірник, оскільки це може викликати лісову пожежу;

· не застосовуйте для освітлення палатки свічку чи інші засоби з відкритим вогнем.

Бережіть природу. Не залишайте після себе на стоянках сміття (його необхідно закопувати), не забруднюйте водоймища. Ведіть себе тактовно по відношенню до місцевого населення. Бережіть пам'ятки історії та культури.

Додаток до рекомендацій щодо організації і проведення самодіяльних некатегорійних туристичних походів у Карпати

Перелік спорядження для дводенного походу

І. Особисте спорядження:

1. Наплічник

2. Спальний мішок (в теплу пору року - ковдра)

3. Килимок (з пінопласту чи іншого теплоізоляційного матеріалу)

4. Накидка від дощу

5. Куртка (вітрозахисний костюм)

6. Комплект запасної одежі (теплої) - спортивні штани, сорочка, светр

7. Комплект нижньої білизни

8. Спортивна шапка (влітку - панамка, "блайзер")

9. Взуття: взимку - зимові черевики з підошвою тилу "вібрам" влітку - літні черевики, бажано мати запасне взуття (кросівки)

10. Шкарпетки (шерстяні і бавовняні) - два комплекти

11. Рукавиці теплі (взимку), навесні і восени - тонкі

12. Миска, ложка, горнятко

13. Фляга для води

14. Ніж (тільки для дорослих)

15. Сірники, ліхтарик (тільки для дорослих)

16. Туалетні приладдя: рушник, мило, зубна щітка, бритва, гребінець

17. Затемнені окуляри (обов'язково для зимових походів)

18. Документ, який засвідчує особу (паспорт, посвідчення, учнівський чи
студентський квитки тощо)

19. Годинник

20. Набір продуктів (відповідно до розподілу керівником групи)

21. Кишенькові "нз" продуктів (шоколад, сухофрукти)

II. Групове спорядження:

1. Палатка

2. Тент або поліетиленова плівка на палатку

3. Посуд для приготування їжі

4. Сокира

5. Рукавиці для роботи біля вогню

6. Свічки

7. Медична аптечка

8. Ремонтний набір (нитки, голки, шило, шматки тканини, шкіри)

9. Компас (2 шт.)

10. Карти місцевості. Рекомендуються карти М 1:50000 "Туристичні стежки Чорногори" , "Центральні Горгани" та інші.

11. Фотоапарат

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...