Главная Обратная связь

Дисциплины:


Поділ…. Історичний район міста героя – КиєваІндивідуальний текст екскурсовода

Вітаю Вас,шановні гості нашого міста. Якщо Ви завітали до Києва, тоді Вам необхідно поринути в таємничу атмосферу історичного району Поділ. Історія цього району надзвичайно цікава і в той же час загадкова. Місце приховує ще безліч таємниць, що робить його найпривабливішим куточком Києва. І якщо Вам пощастить, воно неодмінно розповість свою історію, перенісши до минулої епохи, що надасть можливість відчути це якомога яскравіше. А я в свою чергу спробую в цьому допомогти і познайомити Вас з Поділом ближче.

Поділ! Місто Київ починалось звідси. І було воно тут завжди, з тих прадавніх часів, коли в туманних перших сторіччях нашої ери сюди причалювали перші тоговці й перші воїни. Протягом середньовіччя саме тут знаходився Київ, бо Верхнє Місто було винищене татарською навалою. На мапах того часу навіть фігурувала назва міста — «Києво-Поділ».

Якщо ви хочете знайти коріння старого Києва, їх потрібно починати шукати саме на Подолі. Поділ - історичний район Києва, один з найдавніших. Навіть повітря тут пронизаний тисячолітніми думками і творіннями людей, які любили тутешні місця. Перші поселення тут з'явилися ще на початку нашої ери, а в часи Київської Русі він був торгово-ремісницьки центром Києва. Центром Подолу тоді було Торжище, де збиралося велика кількість людей (тепер Контрактова площа). Саме тут ще до християнства був перший Християнський храм, а в річці Почайна було хрещення Русі (988 рік). У середині 13 століття монголо-татарська навала зруйнувала Верхнє місто і Поділ на п'ять століть став головним районом Києва. У 1811 році тут пронісся величезний пожежа, яка знищила весь район. Після пожежі були побудовані нові вулиці та будинки, які дійшли до нашого часу практично неушкодженими.

На території району зосереджені історичні пам'ятники, музеї, театри, святині та історичні свідчення минулого величі Києва в епоху Київської Русі. Символами району є: Києво-Могилянская Академия, Фролівського монастиря, Аптека-музей, церква Святої Богородиці.

Найкращій шлях по Подолу починається біля Києво-Могилянської академії. Ки́єво-Могиля́нська акаде́мія — стародавній навчальний заклад в Києві, який під такою назвою існував від 1659 до 1817 року. Засновником Академії є Петро Могила. Фактично всі сучасні українські ВНЗ в тій чи іншій мірі є духовними спадкоємцями цього закладу через вихованців Академії, які стали засновниками відповідних нових богословських, філософських і наукових шкіл у цих вишах. Києво-Могилянська академія була заснована на базі Київської братської школи.

Випускники та професори старої Києво-Могилянської академії відіграли важливу роль в освітньому та професійному житті України. Багато хто з козацької старшини та гетьманів Запорізького козацтва навчалися тут. До випускників зокрема належали Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович. Канцлер Російської імперії Олександр Безбородько походив з України та здобував освіту в КМА. Університет довгий час був також важливою релігійною школою, звідси вийшли такі відомі християнські діячі як Степан Яворський, Феофан Прокопович і Дмитро Ростовський. Протягом 17 та 18 ст. КМА була колискою культурного життя України та Російської імперії. Декілька поколінь художників, архітекторів, музикантів та науковців були виховані в ній, наприклад архітектор Іван Григорович-Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. Після перетворення в Київську духовну академію навчальний заклад зберіг свою міжнародну репутацію як центр православної релігійної освіти.Продовжимо свій шлях по Контрактовій площі в бік пам’ятника присвяченому Григорію Сковороді, що розташований напроти академії. В якій мандрівний філософ і поет Григорій Сковорода провів як студент багато років. Григорій Сковорода навчався в Києво-Могилянській академії у 1734—1753 роках (з перервами); певний час перебував за кордоном, потім викладав поетику у Переяславському та Харківському колегіумах. Останні 25 років вів життя мандрівного філософа. Широко відомими є його поетичні збірки «Сад божественних пісень», «Байки харківські», філософські трактати «Алфавіт світу», «Дві бесіди», «Діалоги» та ін. Творчість Сковороди значно вплинула на українську і російську філософію XIX—XX ст., а також на розвиток української літератури і поетики.

 

Пам'ятник філософу в Києві був встановлений у 1977 році; автори — скульптор Іван Кавалерідзе, архітектор Василь Гнєздилов. Бронзова постать Григорія Сковороди на повний зріст розміщена на низькому постаменті з чорного граніту. Філософ зображений як мандрівник, що здалека прийшов до Києва і з благоговінням дивиться на свою альма-матер. Його постать струнка й аскетична, у довгій свитці, правою рукою до грудей притиснута полотняна мандрівна торбинка. Висота скульптури становить 5,0 м, висота постаменту — 0,4 м. Цікавим фактом є те, якщо подивитися на Сковороду під певним кутом, то на місці, де був хрестик, можна й досі побачити нерівності.

А зараз я дам змогу Вам поринути у загадкову атмосферу Контрактової площі та розкрию цікаву інформацію про пам’ятки, що розташовані уздовж цієї знаменитої площі. Контрактова площа у Києві - не тільки головна площа Подолу, але й одна з основних визначних пам'яток столиці України. Історія цього пам'ятника культури дуже багата і насичена різноманітними подіями. Так історично склалося, що ця площа була місцем для проведення торгів. Тут знаходився головний ринок міста, куди з'їжджалися торговці не лише з різних районів Києва, але й з прилеглих до міста територій.

Криниця-фонтан під назвою Самсон - гордість Контрактової площі. Його будівництво зайняло майже рік (1748-1749), а остання реконструкція мала місце в 1982 році, коли фонтан було повністю відновлено, йому повернули історичний вигляд. Спочатку головною прикрасою фонтану була фігура ангела, що тримає в руках кухлик з водою, пізніше, в 19 столітті, композицію доповнили скульптурою під назвою Самсон, який розриває пащу лева, виконану з дерева .

Не менш важливою в історичному плані визначною пам'яткою нинішньої Контрактової площі у Києві є Гостинний двір, побудований за проектом архітектора Алоїзі Руські в 1809 році. Будівля зазнала масштабної перебудови, а вже в наші дні, в 1980-1982 роках, до неї було додано ще один поверх, який був позначений на початковому плані забудови. Будинок, в якому зараз розташоване управління Національного банку по Києву, раніше був Синайський подвір'ям, знамениту дзвіницю якого відновили в 1995 році. Контрактова площа у Києві таїть у собі чимало цікавого, тому екскурсія цими місцями - це завжди незабутня подорож.

А зараз ми пройдемо далі та відчуємо дух величної церкви Святої Богородиці. Церква Успіння Богородиці (Пирогоща) (ХІІ - ХХ ст.) збудована протягом 1131-1136 (існують незначні розбіжності в датуванні). Зруйнована під час татаро-монгольської навали Батия у 1240. Капітальний ремонт здійснено у 1474.

Протягом 1752-1772 відреставрована у формах українського бароко. У 1808 дещо постраждала від пожежі. Відбудована протягом 1997-1998 "у гаданих первісних формах".

Церква Миколи Набережного (1775, XIX ст.). Відомо про існування на цьому місці дерев'яної церкви Миколи Доброго ще у с. XVI ст., ця церква згоріла [див. Дод. И]. Нова - теж дерев'яна - була збудована у 1677 і певний час існувала разом з новою - мурованою

Мурована церква була збудована у 1772-1775 поруч з дерев'яною. Автор проекта - архітектор І. Григорович-Барський. Освячена церква у 1789.

Відведіть свій погляд на музей-аптеку, адже на Подолі ця аптека з'явилася в 1728 році, її власником був німець Йоган Гейтер (Ейстер). Після його смерті аптеку успадкував його зять Георг-Фрідріх Бунге (1722-1792), провізор військової аптеки при госпіталі. Аптекою цей заклад був 111 років, до 1839 року. Родина Бунге була знана не тільки в Києві, але і в Росії XIX століття. Онук Георга-Фрідріха Микола Християнович Бунге (1823-1895) - політичний діяч, ректор Університету Св. Володимира, міністр-реформатор, прем'єр-міністр Російської імперії.

У 1988 році, після реставрації, тут відкрився музей. Колекція музею становить понад 50,000 експонатів серед яких — аптечний посуд, меблі, знаряддя для виготовлення ліків, аптечна упаковка, фармакопеї XIX та ХХ століть російські, польські, намецькі та інші матеріали з аптечної справи. Експозиція музею відтворює аптеку XVIII — XIX столітть. Має 12 залів, зокрема Хата знахарки, лабораторія алхіміка та інші.

Кінцевою зупинкою нашої екскурсії є відвідання храму Миколи Притиска.

Церква Миколи Притиска (церква Миколи Притиска, церква Миколи Чудотворця Притиска) - церква Української православної Церкви Київського патріархату, пам'ятник архітектури.

Церква Миколи Притиска є одним з найбільш древніх пам'яток, що збереглися на Подолі. Церква побудована на кошти київського міщанина на прізвисько Залізний Гріш в 1695-1707 роках (за іншими джерелами - в 1631 році) в стилі українського бароко. Ця невелика церква дуже схожа на українські хрестоподібні дерев'яні храми. Спочатку і церква Миколи Притиска була хрестоподібної. Згідно з інформацією в статті Список мурованих храмів у стилі українського бароко перебудована в одноглаву.

Характерною особливістю плану церкви Миколи є гранована подовжена західна гілка хреста і помітно укорочені також горіння бічні гілки - північна і південна. Купол церкви поставлений на восьмигранний барабан, встановлений на найвищих і найширших підпружнихарках, що мають злегка стрілчасту форму, всі гілки хреста перекриті циліндричними склепіннями, що переходять у зімкнуті склепіння в гранованих частинах гілок хреста. Арки об'єднують бічні приміщення в одне ціле з підкупольним простором.

Поділ марить нам очі своїм історичним минулим та розум виходить у вирій міркувань, коли слухаєш про таємниці цього району міста Києва. Звичайно, на Подолі розміщені безліч визначних місць і однієї екскурсії замало для відповідей на запитання, що постійно кружляють у наших головах. Дякую усім за увагу, сподіваюся я на деякий час заполонила ваші серця коханням до цього місця!

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...