Главная Обратная связь

Дисциплины:


Класифікація туризму за метою; за засобами пересування; за віком і соціально-економічним станом подорожуючих; за іншими критеріямиБезумовно, найважливішим критерієм класифікації туризму є мета подорожі. Як правило, їх може бути кілька, але одна з них завжди буде головною, домінуючою, і саме вона буде визначати як вибір місця подорожі, так і характер послуг, придбаних туристом.

 

11. Культурно-пізнавальний або екскурсійний туризм включає подорожі з пізнавальними цілями. Дуже часто цей вид подорожі поєднує з іншими - відпочинком, етнічним, діловим туризмом тощо, але існують також подорожі суто пізнавального характеру. Екскурсійний туризм споріднений з іншим видом - розважальним туризмом, подорожами, які проводять з метою відвідування музеїв, виставок, картинних галерей, театрів, а також культурних заходів - різного виду театральних і музичних свят, конкурсів, фестивалів. Суто розважальні тури є нетривалими (2-7 днів) і забезпечують участь туристів у різноманітних святкових програмах - різдвяних, великодніх, календарних святах і святах великих міст, карнавалах, фестивалях, спортивних змагань тощо.

Останнім часом виділився специфічний вид туризму - туризм спадщини - подорожі з відвідуванням найбільш відомих історико-культурних центрів в різних країнах з метою ознайомлення з культурною спадщиною різних епох і народів.

Близьким до нього є етнічний туризм, в якому виділяють два види,: поїздки для побачення з рідними та відвідування місць, з якими пов'язана історія народу чи життя предків. Особливе значення цей вид туризму має для тих країн, значна частина населення яких проживає за кордоном. Одним з підвидів етнічного туризму є також прикордонний туризм. Якщо ще в 70-80-ті рр.. переважали поїздки з метою відвідування рідних або місця народження, останнім часом, коли відбувається природне скорочення першого покоління вихідців з країни і їх заміна представниками другого, третього і четвертого поколінь, губляться і прямі сімейні зв'язки. Як результат - метою поїздок в даний час здебільшого є відвідування батьківщини предків. Це впливає і на асортимент послуг в поїздках - підвищується попит на готельне розміщення, змінюються вимоги до програми перебування.

 

12. Найбільш масовим є світовий ринок рекреаційного туризму (відпочинок та лікування), який охоплює 71% загальної кількості прибутків у світі і характеризується поступальними темпами розвитку і стабільністю туристичного попиту.

Рекреаційний туризм в Західній Європі складає 68% туристичного ринку, в Америці - 76%, в Південній Азії - 73%, в Африці - 30%. Туристичний попит теж має свої відмінності - райони екологічно чистої природи починають витісняти традиційний продукт - "сонце і море". За результатами опитувань, проведених експертами Франції, 60% французів віддають перевагу відпочинку на морі, 31% - у сільській місцевості, 9% - у горах.Близьким до рекреаційного є лікувально-оздоровчий туризм - один з найбільш традиційних видів, що розвивається в районах із сприятливим кліматом і наявністю лікувальних ресурсів (мінеральні джерела, бруду тощо) або в місцях, де розроблені технології лікування тих чи інших хвороб. Центрами такого туризму є як відомі міжнародні курорти, так і курорти місцевого значення. Поїздки на лікування тісно пов'язані з медичним обслуговуванням - від рекомендацій лікаря до організації необхідних процедур - і вимагають від турфірм певної обізнаності і роботи в тісному зв'язку з медичними закладами. Але лікувальні тури порівняно тривалі (2-3 тижні) і, відповідно, є досить дорогими і прибутковими.

Чимало закладів розміщення включають в асортимент послуг, які пропонуються туристам, також лікувальні. У Болгарії в деяких курортних готелях існує до 60 видів лікувальних процедур. У США понад 2 тис. готелів і мотелів пропонують послуги фітнес-центрів - залів з обладнанням для підтримки фізичної форми, що в даний час набувають популярності і в Європі. У Швейцарії ще в середині 80-х рр.. відкрита вегетаріанська п'ятизірковий готель з дієтичною кухнею.

 

 

13. Діловий туризм займає близько 13% світового туристичного ринку, але також представлений в регіонах нерівномірно. Так, в Африці він складає 40% туробміну, в інших регіонах - 12-14%. Ділові поїздки характеризуються попитом на обслуговування за найвищими класами, відповідно - високу вартість; на них мало впливає фактор сезонності. Для обслуговування бізнес-туристів в категорійних готелях передбачені конференц-зали, кабінети для переговорів, бізнес-центри з комп'ютерами, факсами, Internet. До ділового туризму належать і шопінговій або шоп-туризм - подорожі за кордон з метою придбання товарів широкого вжитку з подальшою їх реалізацією.

Різновидами ділових подорожей є конгресного туризм - подорожі з метою участі в переговорах, нарадах, міжнародних і національних ярмарках і виставках і науковий туризм - подорожі з метою участі в наукових конференціях, конгресах, симпозіумах, поїздки спеціалізованих груп за професіями. Ці види туризму займають на туристичному ринку значне місце. Конгресні центри та конгресовий готелі діють у багатьох великих містах світу. Крім обслуговування під час проведення конгресу, вони організують екскурсійно-розважальні тури і програми, обслуговування банкетів, фуршетів. Конгресні туристи складають 6-7% загальної чисельності іноземних відвідувачів, але на їх частку припадає близько 10% валютних надходжень, оскільки учасники конгресу витрачають значно більше грошей, ніж інших туристів; їх часто супроводжують члени сімей. Існує також Міжнародна асоціація конгресів і конференцій, що сприяє організації поїздок такого типу.

 

14. Велику популярність також придбав навчальний туризм. Здебільшого навчальні тури передбачають вивчення іноземних мов, але їх все частіше використовують з метою отримання сучасних знань на базі освітніх закладів країни перебування. Інтенсивна навчальна програма тут чергується з екскурсіями, розвагами, спортивними заняттями; часто забезпечується проживання у сімях носіїв мови. Найбільший розвиток інфраструктура навчального туризму отримала на Кіпрі, у Великобританії, США, Австралії, Німеччини.

15. Спортивний туризм об'єднує подорожі для участі в спортивних заходах як в ролі глядача-вболівальника, так і для безпосереднього заняття спортом. Серед найпопулярніших спортивних занять є футбол, теніс, підводне плавання і віндсерфінг, гірськолижний спорт. Так, у світі зареєстровано 40 млн. туристів, які займаються лижним спортом, половина з них - гірськолижники. До цього виду відносять і туризм з активними засобами пересування, інтерес до якого зростає швидкими темпами У нашій країні такі подорожі здебільшого мають самодіяльний характер і є справою різноманітних спортивних клубів, гуртків та союзів, серед яких найбільш авторитетної є Федерація спортивного туризму України. Масовість і доступність цих видів туризму, їх велику оздоровчу і виховне значення, популярність серед населення дають підстави розглядати їх як пріоритетний напрямок розвитку туризму в Україні.

В останні роки набуває популярності, особливо серед молоді, екстремальний туризм - види спортивних занять, метою яких є випробування сил людини: рафтинг - сплавка гірськими річками на легких надувних плотах, джампінг - стрибки з висоти на канаті, сноубордізм - катання на лижних дошках і др . Часто такий туризм пов'язаний з певним ризиком і вимагає підвищеної уваги до безпеки туристів.

Надзвичайно високими темпами зростає пропозиція на ринку пригодницького і екзотичного туризму. Це пов'язано з великим попитом на тури, які пропонують незвичайний відпочинок, можливість поринути у вир пригод, випробувати себе, повністю змінити оточення, отримати нові емоції і відчуття. Географія та тематика таких турів - широкі і різноманітні. Так, американські туристичні фірми пропонують 8-денну подорож в Тринідад і Тобаго в супроводі фахівця для спостереження за життям птахів, археологічний тур "Давні царства Майя", ряд пригодницьких турів: "Храми і базари Катманду", 4-денну подорож в фургонах по району Аннапурна, катання на плотах, а пакистанський оператор з м. Пешавар продає 20-денні тури "Джем сафарі" (поїздки до підніжжя хребтів Гіндукуш, Гімалаї, Каракорум з метою вивчення техніки видобутку дорогоцінних каменів). Можуть також запропонувати вечерю в замку з привидами або участь у справжньому розслідуванні вбивства за Агатою Крісті (Англія), участь у судовому процесі і відбування "терміну ув'язнення" в стокгольмської в'язниці Лагхолмен (Швеція), кілька днів перебування на космічній базі в "місячному містечку" близько Тампере (Фінляндія) або проживання серед маорі в Новій Зеландії, де є можливість познайомитися з побутом аборигенів.

 

 

16. Останнім часом розширюється сфера екологічного туризму, пов'язаного з пошуком і збереженням екологічно чистих зон, подорожами до національних парків, заповідникам, відпочинком, який поєднує з наглядом за природою (екологічні табори, робота в зоопарках, заказниках тощо), розвивається сільський зелений або агротуризм і фермерський туризм. Останній вид туризму, окрім відпочинку в сільській місцевості або на фермі, сільській екзотики і близькості до природи, несе також визначена соціальне навантаження, оскільки створює умови для виживання і розвитку села.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...