Главная Обратная связь

Дисциплины:


Расположеніе товарних групПісля визначення типу розташування устаткування в торговій точці, потрібно визначити ефективне розташування товарних груп.При розташуванні товарних груп визначальними є два моменти: пріоритетність місця в торговому залі і поділ товарних груп на категорії в залежності від популярності серед постійних покупців

Пріоритетність місця в торговому залі. Відомо, що пріоритетні місця в торговому залі визначаються в залежності від потоку покупця, тобто від того шляху, який проходить більшість покупців. Товар найвищої якості, самий широко рекламований і навіть самий популярний товар не буде продаватися, якщо його позиція в магазині підібрана невдало.

У магазині існує природний напрямок руху покупців, що повинен визначатися ще на стадії проектування магазина: розташування входу, торгового устаткування в залі і кас. Рух потоку покупців повинен бути розрахований заздалегідь і підібраний з максимальною вигодою, надаючи на огляд покупцю якнайбільше товарів.

80-90% покупців обходять усі точки продажу, розташовані по периметру торгового залу і лише 40-50% покупців обходять внутрішні ряди.

найбільш "гарячими" місцями при цьому є початок потоку покупця і зона кас.

На малюнку 3 показана залежність продажів від руху покупців, тобто відсоток покупців, який, припадає на кожен квадрат.

Дуже важливо визначити перший напрямок, який вибирає покупець, увійшовши до магазину, так як найкращим місцем для розташування товару є те, яке першим попадається на очі тільки що ввійшов в магазин покупцеві. Існує 4 причини того, чому товар повинен розташовуватися якомога раніше на шляху руху покупця:

Візок покупця ще відносно порожня, і покупець не турбується про те, як би не пошкодити якусь покупку, поклавши на неї відносно важку упаковку, або зробити візок занадто важкою і не зручною в управлінні.

Купівля деяких товарів є імпульсної. Бажання покупця купити щось незаплановане найбільш сильно саме на початку руху покупця по магазину.

Якщо товар розташований далі по руху покупця, ніж конкурентний, то є ймовірність, що покупець встигне купити товар конкурента перш, ніж помітить ваш.

Найважливіше те, що грошові кошти покупця, розраховані на покупки, обмежені. На початку руху по магазину він має 100% суми, призначеної для здійснення покупки. Чим більше товарів у візку, тим менше грошей у нього залишається. Якщо товар розташовується далі, покупець може не купити його тільки тому, що не буде впевнений в тому, чи вистачить у нього на це грошей.

Біля кас покупець проводить час у черзі і нічим не зайнятий. Тому зона кас є привабливої ​​для тих товарів, які частіше інших купуються під вплив імпульсу (жувальні гумки, солодощі, напої і т.д.) Також добре розташовувати в цій зоні газети і журнали - покупець може взяти їх для перегляду і потім купити.Отже, пріоритетні місця в торговому залі (рис. 4):

Таким чином, при розташуванні основних і додаткових точок продажу якого-небудь товару, необхідно задумуватися про поведінку покупців у торговій точці, існуючому розташуванні устаткування і конкурентів у залі, а також йти на нестандартні рішення. Правильно розміщений товар завжди буде давати виробнику і магазину максимальну вигоду.

Поділ товарних груп. У більшості випадків при плануванні покупки споживач чітко визначає, які товарні групи він хоче придбати (хліб, молоко, макарони, одяг, взуття, посуд і т.д.) Тому весь асортимент магазину можна розділити на три групи:

Товари повсякденного попиту. Купівля цих товарів є метою практично кожного візиту покупця у торговельну точку. Їх ще називають магазінообразующімі товарними групами.

Товари періодичного попиту. Купівля цих товарів планується один раз на кілька візитів.

Товари імпульсного попиту. Купівля цих товарів зазвичай не планується.

На прикладі продуктового магазину (мал. 5) продемонструємо ефективне розташування товарних груп в торговому залі.

Оскільки товари повсякденного попиту затребувані найбільшим числом відвідувачів, близько даних точок продажу накопичується досить велика кількість покупців. Тому ці товарні групи повинні розташовуватися по зовнішньому периметру торгового залу, щоб зробити покупку найбільш зручною. Якщо покупці будуть відчувати незручності, то вони будуть прагнути швидше залишити торговий зал. Це не тільки зменшує час перебування покупця в магазині (а значить, знижує кількість імпульсних покупок), але також може наштовхнути покупця на думку відвідати інший магазин в наступний раз.

У зв'язку з тим, що ці групи товарів користуються найбільшим попитом, існує спокуса розташувати їх усередині торгового залу, щоб увага покупця не обійшла жодна товарна група. Але це може призвести до негативних наслідків.

1. Прагнучи змусити покупця пройти через весь магазин, власники магазинів помилково вважають, що покупець буде шукати необхідний товар, де б він не знаходився. Це не завжди так. Якщо покупець не бачить даний товар в магазині, то у нього завжди є можливість просто піти в інший магазин.

Не перебільшуючи, можна сказати, що популярні категорії товарів часто "страждають" через те, що добре продаються. Наскільки більше упаковок цих товарів зміг би продати власник точки, розташувавши їх по зовнішньому периметру на початку руху потоку покупців? Наскільки більше прибутку можна було б отримати? Наскільки зручніше покупцям було б робити покупки?

Рекомендації:

1. Товари повсякденного попиту - м'ясо, овочі, молочна продукція, хлібобулочні вироби. Слід уникати розташування цих товарів один з одним. Покупець найчастіше планує покупку продуктів всіх цих груп. Отже, основні точки продажу цих продуктів повинні перебувати в різних місцях периметра торгового залу, між ними розташовуються інші товари. У цьому випадку покупець буде змушений оглянути весь торговий зал.

2. Очевидно, що при плануванні розміщення товарних груп слід також звертати увагу на специфіку товарів: м'ясопродукти, молочні продукти, фрукти та овочі, свіжоморожені продукти. Враховуються особливості зберігання кожного типу товару, (температура, вологість, можливість розміщення запасу на полицях), а також "несумісність" деяких товарних груп (рибні та молочні продукти).

Розглянемо торговельну точку з невеликою площею. Якщо простежити шлях покупця в невеликому торговому залі, то можна відзначити існування так званого "золотого трикутника" - площі, розташованої між вхідними дверима, касою і самим ходовим товаром в магазині. Ходовий товар в залежності від специфіки магазину може бути різним. Це може бути стелаж з газетами або сигаретами, холодильник з напоями, секції молочних або хлібобулочних виробів. Товар, що цікавить більшість покупців, повинен бути розташований всередині так званого "золотого трикутника".

На малюнку 6 показано, як можна змінити розміри "золотого трикутника". У прикладі А вхідні двері, найбільш ходовий товар (молоко) і каса розташовані дуже близько один до одного. У прикладі Б вони розсунуті, тим самим збільшуючи розмір "золотого трикутника".

Розмір "золотого трикутника" дуже важливий в мерчендайзинг, т.к. чим більше трикутник, тим довше блукаєш. А всередині трикутника на шляху до молока коштують імпульсні товари - кетчуп, майонез, вода, соки, печиво. Вони попадаються на очі, і ви автоматично кладете їх в Карзіна. Крім того, товари розташовані так, що один як би підштовхує покупця звернути увагу на інше: поруч з пивом стоять снеки, поряд з шапками висять шарфи, поряд з листівками стоять дрібні сувеніри, а на пральних машинах виставлені порошок, відбілювач і кондиціонер для білизни - може машину покупець не подужає, зате згадає про те, що пора закупити миючі засоби.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...