Главная Обратная связь

Дисциплины:


Організація туристичного бізнесуДля кожної працюючої людини з часом приходить довгоочікувана пора - пора відпусток. Кожна людина по-своєму організовує свою відпустку. Одні організовують свій відпочинок самостійно, а хтось користується вже добре перевіреним способом - звертається до послуг туристичних компаній.

У туристичних компаніях і агентствах також працюють люди, і згідно з існуючим законодавства їм теж належить відпустка. Керівництво туристичних компаній і агентств також надають відпустки своїм працівникам, тому вони зацікавлені в забезпеченні якісного відпочинку своїх співробітників, і докладають максимум зусиль для його організації.

Організовуючи відпочинок своїм службовцям, туристична компанія має право розраховувати на лояльне ставлення своїх співробітників до діяльності компанії в цілому. Відомо, що компанія попередньо бронює і оплачує номери в готелях і місця в літаках (в більшості випадків, це чартерні рейси). Зазвичай у випадках відсутності наявності повної завантаженості, заброньовані і сплачені місця пропадають, а грошові кошти не повертаються. У зв'язку з такою обстановкою компанії намагаються в такий ситуації надати відпустку своєму співробітникові, при цьому їм надається знижка, яка іноді сягає навіть 100%.

Тому місця в заброньованих готелях не пропадають, а літаки не літають з порожніми кріслами.

Але все-таки давайте запитаємо себе - а що таке туристичний бізнес і як його організувати?

Основою для організації туристичної діяльності на Україну служить Закон України «Про туризм», а також Ліцензійні умови провадження господарської діяльності, які затверджені наказом Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва і Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму.

Основою будь-якого виду туристичної діяльності в кінцевому підсумку є реалізація туристичного продукту. Згідно зі статтею 1 Закону про туризм, під туристичним продуктом прийнято розуміти попередньо розроблені комплекси туристичних послуг, які пропонуються для реалізації за певними цінами.

До складу таких послуг зазвичай входять:

1. Послуги з перевезення туристів та їх багажу.
2. Послуги з розміщення в готелях.
3. Інші туристичні послуги. Сюди будуть входити послуги з організації відвідування об'єктів культурного призначення, розваги та відпочинку і т.п.

Суб'єкти туристичної діяльності, а це можуть бути організації, підприємства, установи незалежно від форм власності, а також фізичні особи, зареєстровані згідно з чинним порядком законодавства України і отримали ліцензію на здійснення діяльності з надання туристичних послуг, мають право надавати свої послуги туристам.Згідно з постановою КМУ від 15 березня 2006 року № 331 було внесено зміни, згідно з яким ліцензії на здійснення туристичної діяльності видає Держтуризмкурортів.

Згідно з Законом про туризм організаційними формами туристичної діяльності є внутрішній та міжнародний туризм.

Внутрішнім туризмом є різні подорожі в межах України, які здійснюються громадянами України, а також особами, які постійно проживають на її території.

В свою чергу до міжнародного туризму належить:

1. Виїзний туризм. Це подорожі, які здійснюються громадянами України, а також особами, які постійно проживають на території Україні, в інші країни.
2. В'їзний туризм. Сюди відносяться різні подорожі в межах території України, які здійснюються особами, не проживають на її території.

Тепер давайте розглянемо порядок створення туристичної фірми, яка займатиметься організацією міжнародного туризму.

У першу чергу туристична фірма повинна бути зареєстрована в установленому законодавством порядку. Найзручнішою організацією організаційно-правовою формою здійснення туристичної діяльності є створення товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Щоб зареєструвати ТОВ досить одного засновника (фізична або юридична особа, як резидент, так і нерезидент). Згідно з новою редакцією ст. 52 Закону про господарські товариства мінімальний статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю повинен становити суму не менше однієї мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення ТОВ. З 01.01.2010 р. розмір мінімальної зарплати, а відповідно і сума мінімального статутного капіталу ТОВ становитиме 869 грн. Нагадаємо, що раніше мінімальний статутний капітал ТОВ повинен був становити суму не менше 100 мінімальних зарплат.

При реєстрації юридичної особи заздалегідь повинна бути відома кандидатура керівника туристичної організації. Згідно з чинним Ліцензійним договором керівник туристичної організації зобов'язаний мати вищу освіту, а також освіту з організації іноземного та внутрішнього туризму, екскурсійної діяльності або мати досвід роботи в сфері туристичного бізнесу не менше трьох років.

Число фахівців, що мають відповідну вищу освіту з організації внутрішнього та іноземного туризму або мають досвід роботи в сфері туристичного бізнесу не менше трьох років, які будуть входити до штату організації, має становити не менше 30% від загального числа службовців.

Ліцензування. Після того, коли вже вирішені всі питання з реєстрації ТОВ, необхідно буде зайнятися оформленням ліцензії на здійснення туристичної діяльності.

Кабінет Міністрів України своєю постановою № 756 від 4 липня 2001 року «Про затвердження переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності» затвердив перелік необхідних документів, які необхідно подати до органу ліцензування, а саме:

1. Засвідчені в установленому порядку копії установчих документів суб'єкта господарювання із зазначенням його назви.
2. Засвідчені в установленому порядку копія документа про затвердження складу органу управління та призначення керівника господарювання - для туроператора.
3. Засвідчена в установленому порядку копія документа про затвердження органу управління, призначення керівника чи керівника філії, а також іншого відокремленого підрозділу суб'єкта господарювання - для турагента (юридичної особи).
4. Засвідчені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право власності або оренди службового приміщення суб'єктом господарювання.
5. Засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують рівень освіти, кваліфікацію, стаж роботи, необхідні для здійснення туристичної діяльності.
6. Нотаріально засвідчена копія довідки банківської або іншої кредитної установи про підтвердження фінансового забезпечення суб'єкта господарювання в розмірі, який визначений існуючим законодавством.
7. Засвідчена в установленому порядку копія договору зі страховою компанією про обов'язкове страхування туристів, які будуть здійснювати туристичні подорожі - для туроператорів.

У цьому переліку документів для оформлення ліцензії є дві назви учасників відносин, які виникають в процесі туристичної діяльності - туроператори та турагенти.

Щоб правильно зрозуміти відмінність між цими учасниками туристичної діяльності, треба звернутися до статті 5 Закону про туризм. Згідно з цим законом:

1. Туристичні оператори (туроператори), є юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, для яких основною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання різноманітних туристичних послуг. У коло їхніх обов'язків також входить організація посередницької діяльності з суб'єктами, які надають характерні і супутні послуги, і які мають ліцензії на туроператорську діяльність, отриману в установленому порядку.

2. Туристичні агенти (турагенти) є юридичними особами, які створені відповідно до законодавства України, а також фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю. Ці особи можуть здійснювати посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів, а також туристичних послуг, які надаються іншими суб'єктами туристичної діяльності. Крім того, вони виконують посередницьку діяльність з реалізації супутніх послуг, і мають ліцензію на туристичну діяльність, отриману в установленому порядку.

З цього виходить, що якщо ви вибрали статус туроператора, то ви повинні самостійно організовувати поїздки за межі України для подальшої їх реалізації туристам. Отже, туроператор зобов'язаний:

- Укладати договори з іноземними партнерами на предмет надання місць в готелях, забезпечити трансфер для перевезень туристів,
- Укласти договори з авіакомпаніями про надання місць у літаках за певними маршрутами,
- Укласти договори зі страховими компаніями,
- Укласти договори з банками або іншими кредитними організаціями на предмет здійснення фінансового забезпечення цивільної відповідальності туроператора перед туристами (мінімальний розмір забезпечення туроператора становить суму, яка еквівалентна 20 тисячам євро).
- Оформити необхідні відносини з консульськими установами.

Але якщо ви вирішите почати свою діяльність як турагент, то в цьому випадку ви будете тільки здійснювати посередницьку діяльність на підставі договору, який буде укладений між вашою компанією-турагентом і компанією-туроператором, про реалізацію послуг, що надаються туроператором. В цьому випадку вам не доведеться займатися організацією турів від початку до кінця. Вам треба буде лише знайти потенційного клієнта, який бажає виїхати на відпочинок в ту чи іншу країну, і виконати умови агентського договору. Після оплати туристом туру, вам залишається отримати свою агентську винагороду, яка передбачена вашим договором з туроператором.

Компанія-турагент щоб отримати ліцензію на здійснення такої діяльності повинна оформити свої відносини з банками або кредитними організаціями на предмет фінансового забезпечення цивільної відповідальності турагента (мінімальна сума такого забезпечення дорівнює сумі, що дорівнює 20 тисячам євро).

Підготовка офісу туристичної фірми. Оформленням офісу туристичної фірми можна починати одночасно з оформленням ліцензії на виробництво туристичної діяльності. У Ліцензійних умовах містяться загальні вимоги до службових приміщень для виконання діяльності в сфері туризму.

Основні вимоги до службових приміщень виглядають наступним чином:

1. При вході в приміщення офісу на видному місці розміщується інформація про режим роботи туристичної фірми.
2. На зовнішній рекламі повинно бути присутнім найменування туристичної фірми, відповідно до установчих документів. Щоб розмістити зовнішню рекламу, необхідно отримати дозвіл в архітектурному управлінні за місцем розташування. Такий дозвіл видається на строк до одного року і щороку повинно продовжуватися.
3. У тих випадках, коли офіс закривається на ремонт, санітарну обробку, зміну розташування, або призупинення своєї діяльності, не пізніше, ніж за п'ять днів до цього необхідно вивісити при вході в офіс відповідне оголошення, а також в той же термін повідомити своїх клієнтів, з якими були укладені договори на надання туристичних послуг.

На видному місці в офісі туристичної фірми повинні бути розміщені наступні документи:

1. Копія свідоцтва про реєстрацію фірми.
2. Копія ліцензії органу ліцензування.
3. Ліцензійні умови.
4. Інформація про умови обслуговування і тарифи на послуги, що надаються туристам за кордоном, різні інформаційні, довідкові та рекламні матеріали.
5. Перелік телефонних номерів туристичної фірми.
6. Відомості про співробітників фірми (прізвище, ім'я, по батькові) керівника, його заступника, головного бухгалтера, менеджерів.
7. Книга відгуків та пропозицій відвідувачів.

Для новоствореної туристичної фірми загальна площа офісу повинна бути в межах від 70 до 100 кв.м. При плануванні приміщень найбільше місце слід приділити залу для обслуговування клієнтів. В цьому залі спочатку слід передбачити три робочих місця - для секретаря і двох менеджерів, кабінет для директора і головного бухгалтера, кімнату для переговорів, службове приміщення, санвузол.

Також необхідно обладнати приміщення необхідною оргтехнікою, комп'ютерами, різними рекламними матеріалами.

Слід також пам'ятати про те, що перед відкриттям офісу необхідно отримати дозвіл на відкриття в пожежній інспекції, а також дозвіл від санепідемстанції району.

Перед початком роботи необхідно мати укладені договори з транспортними компаніями, готелями чи з туроператорами.

Після укладення необхідних договорів слід скласти програму туристичного обслуговування, розробити різні проекти договорів з туристами на надання туристичних послуг.

Після отримання ліцензії на здійснення господарської діяльності, слід подати пакети документів в різні консульські установи для отримання акредитації туристичної фірми. Перелік необхідних документів та умови їх надання, в більшості випадків, визначаються консульськими установами.

Слід пам'ятати також про те, що на території Україні єдиним законним способом платежу є гривня. Тому, при можливості, варто розглянути можливість розташування на території офісу пункт обміну валют. Що додатково створить зручності для клієнтів туристичної фірми.

 

sdamzavas.net - 2021 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...