Главная Обратная связь

Дисциплины:


Генеральний прокурор України О. МахніцькийПрокурорам регіонів з нагляду за

Додержанням законів у воєнній сфері

ЛИСТ

Про вжиття невідкладних заходів щодо

Перевірки кримінальних проваджень

Про злочини, пов’язані з масовими

Акціями протесту

Верховною Радою України 20 лютого 2014 року прийнято постанову № 740-VІІ «Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі людей» (далі – Постанова), яка стала правовою основою повернення кримінального переслідування учасників масових акцій протесту, що розпочалися 21 листопада 2013 року, у конституційне русло, підпорядкування його принципам верховенства права.

У зв’язку з цим вимагаю вжити невідкладних організаційно-практичних та скоординових з іншими правоохоронними органами заходів щодо здійснення правового аналізу фактичних обставин вчинення мітингувальниками та працівниками правоохоронних органів кримінальних правопорушень, пов’язаних з проведенням у державі масових акцій протесту, встановлення правильності їх реєстрації та кваліфікації дій.

Обов’язковому вивченню підлягають кримінальні провадження вказаної категорії, що перебувають у провадженні слідчих органів прокуратури, внутрішніх справ та служби безпеки; закриті на підставі Законів України від 16 січня 2014 року № 731-VІІ «Про внесення змін до Закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення покарань осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» та від 29 січня 2014 року №737-VІІ «Про усунення негативних наслідків та недопущення покарань осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» (далі – закони); ті, що перебувають на розгляді судів; де особи звільнені судом від кримінальної відповідальності за нереабілітуючими підставами та на підставі законів; де ухвалено обвинувальні вироки.

Особливу увагу звернути на законність реєстрації та провадження досудового розслідування злочинів про створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань (стаття 260 КК України), а також знищення, руйнування або пошкодження пам’ятників В. Леніну.

При цьому врахувати положення указів Президента України від 28 березня 2007 року № 250 «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні» та від 12 червня 2009 року № 432 «Про додаткові заходи щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні», якими унормовано демонтаж пам’ятників особам, що причетні до організації та здійснення голодоморів і політичних репресій в Україні.

У цих провадженнях перевірити наявність достатньої кількості доказів, їх належність та допустимість, відповідність кримінальному процесуальному законодавству засобів і способів їх правового оформлення.Крім цього, урахувати положення Кримінального кодексу України про малозначність діяння, а також про обставини, що виключають злочинність діяння: необхідна і уявна оборона, затримання особи, що вчинила злочин, крайня необхідність, фізичний або психічний примус, виконання наказу або розпорядження, діяння, пов’язане з ризиком.

За наявності підстав для перегляду прийнятих процесуальних рішень забезпечити закриття кримінальних проваджень указаної категорії відповідно до пунктів 1-4 частини першої статті 284 КПК України, звільнення осіб від кримінальної відповідальності за реабілітуючими підставами, ухвалення виправдувальних вироків.

У випадку закриття кримінальних проваджень зазначеної категорії на підставі вимог законів на стадії досудового розслідування ініціювати скасування таких постанов, у тому числі в порядку частини 6 статті 36 КПК України, з їх подальшим закриттям відповідно до загальних вимог процесуального закону (стаття 284 КПК України).

На стадії судового провадження забезпечити подання прокурорами клопотань про відмову від підтримання державного обвинувачення, ініціювати ухвалення виправдувальних вироків.

У випадку необґрунтованого засудження осіб або звільнення їх судом від кримінальної відповідальності на підставі законів забезпечити апеляційне, касаційне оскарження відповідних судових рішень та подальше закриття судом проваджень за реабілітуючими підставами. За необхідності порушувати питання про поновлення строку на такі оскарження, ініціювати перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами.

В указаному вище порядку забезпечити закриття кримінальних проваджень та звільнення осіб від кримінальної відповідальності згідно з постановою Верховної Ради України від 24 лютого 2014 року «Про звільнення політв’язнів».

Про проведену роботу та її результати повідомити Генеральну прокуратуру України до 10 березня 2014 року.

Попереджаю про персональну відповідальність за повноту вжитих заходів до перевірки додержання загальних засад кримінального провадження в зазначеній категорії злочинів, передусім законності та верховенства права, достовірність і своєчасність направлення інформацій до Генеральної прокуратури України.

 

 

Генеральний прокурор України О. Махніцький

 

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...