Главная Обратная связь

Дисциплины:


Індивідуальні завдання з кримінального процесу УкраїниТема. Поняття, суть і завдання кримінального процесу

1. Увечері до дому К. зайшов його знайомий М. та після нетривалого спілкування залишив у нього кожану куртку, яку пообіцяв забрати через декілька днів. Наступного дня до дому К. зайшли працівники міліції та після проведення обшуку вилучили куртку залишену М. та пояснили, що останній заволодів її під час вчинення грабежу П. Відносно М. порушено кримінальну справу за вчинення пограбування, а відносно К. – зберігання майна здобутого злочинним шляхом. Під час перевірки матеріалів кримінального провадження прокурор встановив, що слідчим незаконно притягнуто К. до кримінальної відповідальності та прийняв рішення щодо закриття кримінального провадження відносно К.

 

Яке з завдань кримінального судочинства обґрунтовує рішення прокурора?

2. Під час підготовчого провадження захисник неповнолітнього обвинуваченого заявив клопотання про проведення закритого судового розгляду. Мотивував він тим, що обвинуваченому виповнилося лише 17 років та про злочин, крадіжку, можуть дізнатися багато осіб, що негативно вплине на його майбутнє. Прокурор заперечив щодо задоволення такого клопотання.

Яке рішення повинен прийняти суддя, обґрунтуйте його на підставі вимог КПК?

 

3. Під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження підозрюваний Р. заявив клопотання про проведення її колегіального розгляду в суді першої інстанції. Слідчий відмовив в задоволенні клопотання, мотивуючи тим, що колегіальний розгляд справи проводиться лише апеляційним судом, а злочин що вчинив Р. підсудний районному суду.

Надайте оцінку рішення слідчого та обґрунтуйте свою відповідь.

 

4. Т. було затримано за підозрою у вчиненні розбійного нападу. Під час першого допиту слідчий заявив, що зібрано достатнього доказів винності Т. у вчиненні злочину, тому йому немає сенсу запрошувати адвоката для участі в справі. Про відмову від захисника було складено протокол. У подальшому, під час пред’явлення Т. обвинувачення, він висловив бажання мати захисника, але слідчий відмовив йому мотивуючи тим, що він раніше відмовився від захисника.

Надайте оцінку правильності рішення слідчого та обґрунтуйте свою відповідь.

 

Тема. Кримінальний процесуальний закон

 

1. Неповнолітній П. (17 років) та його двоюрідний брат С. (старший за нього на два роки), вчинили розбійницький напад і були притягнені до кримінальної відповідальності.

С, затриманий як підозрюваний, відмовився від послуг захисника. Але через кілька днів, коли стало відомо, що при пред'явленні П. обвинувачення був присутній захисник:, він оскаржив дії слідчого прокурору. У скарзі С. стверджував, що слідчий поставив його у нерівне положення з П., незважаючи на те, що останній теж відмовився від послуг захисника. Такі дії слідчого обмежують його, С, права на захист й суперечать принципу рівності громадян перед законом і судом.На скільки обґрунтована скарга С. ? У чому суть принципу рівності громадян перед законом і судом? Чи існує різниця між поняттями «право обвинуваченого (підозрюваного) на захист» і «право обвинуваченого мати захисника»?

2. Під час судового розгляду щодо обвинуваченню Онопка в вчиненні грабежу суд встановив, що він, румун за національністю, має незакінчену середню освіту, володіє молдавською та російською мовами.

Під час досудового розслідування переклад здійснював студент юридичного факультету Л., який в цей час проходив практику у слідчого і добре володіє молдавською мовою. Він же допоміг Онопкі розібратися із змістом повідомлення про підозру та матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи те, що Онопко не володіє мовою судочинства обвинувальний акт було складено також російською. Під час підготовчого провадження суддя прийняв рішення про повернення обвинувального акта прокуророві, тому що порушено засади кримінального провадження.

Надайте оцінку рішення судді. Які вимоги кримінально-процесуального закону були порушені у справі?

 

3. 10 червня 2013 р. неповнолітній Ж. необережним пострілом із знайденого ним у лісі ще 2 роки тому пістолета поранив свого однокласника Е. Лікар, до якого звернувся Е. про допомогу, повідомив 12 червня ц.р. міліцію. Цього ж дня, було проведено огляд місця події, освідування потерпілого, у неповнолітнього Ж. вилучено зброю та порушено кримінальне провадження. Під час досудового розслідування Ж. заявив, що з вилученого у нього пістолета у травні він здійснив постріл невідому жінку, яка йшла лісом. Крім того, експертиза вогнепальної зброї довела, що пострілом з цього ж пістолета був убитий гр. А. у 2006 році.

Визначить з якого моменту почалися кримінально-процесуальні відносини у справі Ж. ?

Тема. Засади кримінального провадження

 

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. Один з членів слідчо-оперативної групи, яка прибула на місце події, став вимагати, щоб усі сторонні відійшли подалі і не заважали проведенню огляду. Він пояснив, що засада гласності кримінального провадження поширюється лише на стадію судового розгляду, а зараз слід забезпечити нерозголошення даних досудового рослідування.

Чи є правильними дії і роз'яснення члена слідчо-оперативної групи?

2. У клопотанні про застосування запобіжного заходу слідчий вказав, що під час досудового слідства встановлена вина І. у вчиненні шахрайства.

Підозрюваний І. оскаржив це рішення, оскільки вважав, що його слідчий у клопотанні безпідставно назвав винним у вчиненні злочину.

Чи правий підозрюваний? Про дію положень яких засад кримінального процесу можна вести мову в даному випадку? Чи однакові поняття “вина” й “винність”(“винуватість”)?

3. Захисник у своїй апеляційній скарзі на вирок суду стосовно П., угорця за національністю, просив скасувати обвинувальний вирок через те, що в його обґрунтування суд поклав не показання, які П. дав у судовому засіданні, а ті, що є в протоколі його допиту як підозрюваного. При цьому, суд не звернув уваги на те, що допит підозрюваного П., який, крім рідної, слабо розуміє російську мову, здійснював за дорученням слідчого оперативний співробітник, який вільно володіє угорською, російською і українською мовами. Показання П. цей співробітник оперативного підрозділу сам переклав і запротоколював російською мовою на бланку протоколу допиту підозрюваного, виготовленого українською мовою.

Дайте оцінку ситуації, що склалася. Чи може розраховувати захисник на скасування вироку суду?

4. Неповнолітній П., 17 років та його двоюрідний брат С., старший за нього на два роки, вчинили розбійницький напад і були притягнені до кримінальної відповідальності.

Затриманий як підозрюваний, С. відмовився від послуг захисника. Але через кілька днів, коли він узнав, що при допиті П. був присутній захисник, він оскаржив дії слідчого прокурору. У скарзі С. стверджував, що слідчий поставив його у нерівне положення з П., незважаючи на те, що останній теж відмовився від послуг захисника. Такі дії слідчого обмежують його, С., права на захист й суперечать принципу рівності громадян перед законом і судом.

На скільки обґрунтованою є скарга С.? В чому полягає сутність рівності громадян перед законом i судом? Чи існує різниця між поняттями “право на захист” i “право мати захисника”?

5. 10 червня 2013 р. неповнолітній Ж. необережним пострілом із знайденого ним у лісі ще 2 роки тому пістолета поранив свого однокласника Е. Лікар, до якого звернувся Е. про допомогу, повідомив 12 червня ц.р. міліцію. Цього ж дня, було проведено огляд місця події, освідування потерпілого, у неповнолітнього Ж. вилучено зброю та порушено кримінальне провадження. Під час досудового розслідування Ж. заявив, що з вилученого у нього пістолета у травні він здійснив постріл невідому жінку, яка йшла лісом. Крім того, експертиза вогнепальної зброї довела, що пострілом з цього ж пістолета був убитий гр. А. у 2006 році.

Визначить з якого моменту почалися кримінально-процесуальні відносини у справі Ж. ?

6. До прокурора району звернулась гр-ка Т. з заявою, щоб притягнути до кримінальної відповідальності сусіда Ш., який у суперечці побив її 80-річного чоловіка П., інваліда I групи, завдавши йому легкі тілесні ушкодження. Прокурор дав вказівку керівнику слідчого підрозділу органу внутрішніх справ провести досудове розслідування обставин побиття П.

Через кілька днів до слідчого, який проводив розслідування даного кримінального правопорушення, надійшло клопотання потерпілого П. про закриття справи у зв`язку з його примиренням з Ш. Слідчий відмовив у задоволенні клопотання. Мотивував він відмову тим, що досудове розслідування було почато за вказівкою прокурора, а сам потерпілий є обмежено дієздатним.

Чи правильно діяв слідчий? У чому сутність публічності як засади кримінального провадження?

7. До органу внутрішніх справ одного з районів Київської області надійшло телефонне повідомлення від громадянина Б. про те, що двоє чоловіків, яких він раніше не бачив у його селі, проникли через вікно до будинку його сусіда Л., який з родиною знаходиться на відпочинку. За цим повідомленням було прийнято рішення про початок досудового розслідування і проведено огляд місця події, під час якого були зафіксовані сліди проникнення до приватного будинку Л. Прибувши через тиждень з відпочинку, Л. подав районному прокурору скаргу на дії працівників міліції, зазначивши, що проведенням огляду його житла без рішення суду було порушено його конституційне право на недоторканність житла.

Чи обґрунтована скарга Л.? Чи порушенні засади кримінального провадження в цій ситуації?

8. Раніше судимий В., який був за крадіжку засуджений до п'яти років позбавлення волі, оскаржив вирок суду на тій підставі, що при вирішенні справи було порушено принцип рівності громадян перед законом і судом, оскільки його співучасник за вчинення цього ж злочину був засуджений лише до двох років позбавлення волі.

Дайте оцінку доводам засудженого.

9. Неповнолітній П. (17 років) та його двоюрідний брат С. (старший за нього на два роки), вчинили розбійницький напад і були притягнені до кримінальної відповідальності.

С, затриманий як підозрюваний, відмовився від послуг захисника. Але через кілька днів, коли стало відомо, що при пред'явленні П. обвинувачення був присутній захисник:, він оскаржив дії слідчого прокурору. У скарзі С. стверджував, що слідчий поставив його у нерівне положення з П., незважаючи на те, що останній теж відмовився від послуг захисника. Такі дії слідчого обмежують його, С, права на захист й суперечать принципу рівності громадян перед законом і судом.

На скільки обґрунтована скарга С. ? У чому суть принципу рівності громадян перед законом і судом? Чи існує різниця між поняттями «право обвинуваченого (підозрюваного) на захист» і «право обвинуваченого мати захисника»?

10. Під час судового розгляду щодо обвинуваченню Онопка в вчиненні грабежу суд встановив, що він, румун за національністю, має незакінчену середню освіту, володіє молдавською та російською мовами.

Під час досудового розслідування переклад здійснював студент юридичного факультету Л., який в цей час проходив практику у слідчого і добре володіє молдавською мовою. Він же допоміг Онопкі розібратися із змістом повідомлення про підозру та матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи те, що Онопко не володіє мовою судочинства обвинувальний акт було складено також російською. Під час підготовчого провадження суддя прийняв рішення про повернення обвинувального акта прокуророві, тому що порушено засади кримінального провадження.

Надайте оцінку рішення судді. Які вимоги кримінально-процесуального закону були порушені у справі?

 

Тема. Суб’єкти кримінального процесу

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. До слідчого, який розслідував дорожньо-транспортну пригоду, з'явився начальник АТП гр. М. з проханням визнати його цивільним позивачем на суму 19250 гривень, оскільки наслідком злочинних дій обвинуваченого Т., який у нетверезому стані виїхав на тракторі К-700 на зустрічну смугу, була не лише загибель водія АТП, а й пошкодження транспортного засобу. Слідчий відмовив у задоволенні цього клопотання.

Чи вірно вчинив слідчий? Хто і за яких умов може визнаватися цивільним позивачем у кримінальній справі?

2. У розмові з адвокатом підозрюваний у вчиненні крадіжки М. розповів, що він не причетний до цього злочину, але визнає себе винним, щоб уникнути відповідальності за два вбивства, які він вчинив раніше.

Як повинен діяти адвокат: відмовитися від здійснення захисту підозрюваного тому, що він дізнався про інші злочини та подати заяву про вчинення вбивств М. або продовжити виконувати свої обов’язки щодо захисту підозрюваного?

3. Вироком суду Божена Д. було засуджено до 12 років позбавлення волі. Переглядаючи справу в апеляційному суді встановлено, що для участі в судовому засіданні в цій справі були допущені як захисники Божен Л. і Божен І. — батько і брат засудженого, які на досудовому слідстві допитувались як свідки щодо обставин злочину та обставин, що характеризують особу обвинуваченого. Суд скасував ухвалу суду про визнання Божена Л. та Божена І. Захисниками, а ви­рок залишив без змін.

Чи можуть близькі родичі підсудного бути його захисниками у справі?

Якщо визнати, що батько і брат не могли бути за­хисниками у даній справі, то чи повинно це вплинути на законність вироку, винесеного за наявності такої обставини?

 

4. Гр. Г. звинувачувався у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 296 КК України. Викликаний для допиту як свідок батько підозрюваного Г. показав про відомі йому обставини вчинення сином злочину.

Чи міг близький родич обвинуваченого давати показання проти останнього?

Що повинен зробити слідчий при зазначених вище обставинах, щоб не порушити закон?

5. Під час розбійного нападу К. було завдано тілесні ушкодження, внаслідок яких він помер у лікарні. Після порушення кримінальної справи до слідчого звернувся рідний брат К. з вимогою визнати його потерпілим та прийняти цивільний позив щодо відшкодування збитків, пов’язаних з лікуванням та похованням брата.

Яке рішення повинен прийняти слідчий? Сформулюйте відповідь слідчого на заяву брата гр. К.

6. Під час судового розгляду справи прокурор відмовився від підтримання державного обвинувачення, мотивуючи своє рішення тим, що на його переконання в діях підсудного відсутній склад злочину та заявив клопотання про закриття кримінальної справи.

Яке рішення повинен прийняти суд?

7. Адвокат М., який брав участь як захисник у допиті підозрюваного в крадіжці гр. Б., через деякий час звернувся до слідчого, у провадженні якого знаходилась кримінальна справа, з проханням допитати його як свідка, оскільки гр. Б. не виплатив йому гонорар і обрав собі іншого захисника, а від гр. Б. йому відомо де заховано викрадені речі і хто ще брав участь у вчиненні злочину.

Як повинен діяти слідчий?

 

8. Т. було затримано за підозрою у вчиненні розбійного нападу. Під час першого допиту Т. відмовився від захисника. У подальшому він висловив бажання мати захисника.

Яке рішення повинен прийняти слідчий?

9. Під час досудового слідства слідчий заявив підозрюваному, що останній повинен знайти іншого захисника, тому, що виникає необхідність його допиту як свідка. Після цього слідчий виніс постанову про усунення захисника від участі в кримінальної справи, яку надав для ознайомлення захисникові.

Надайте оцінку діям слідчого, обґрунтуйте ваше рішення. Який порядок усунення захисника від участі в кримінальній справі?

Тема. Докази і доказування у кримінальному процесі

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. Гр-ка А. допитана як свідок у кримінальному провадженні про хуліганство. Вона розповіла, що сама хуліганських дій, що відбувались у дворі, не бачила. Проте впевнена, що хуліган — гр-н К., який був раніше двічі судимий за подібні злочини. Крім того, А. назвала декілька фактів, які негативно характеризують сусідку по квартирі Ч. і пояснила, що останній, безперечно, повинні бути відомі обставини злочину, адже вона розповідала про це увечері на кухні.

Які докази має слідчий внаслідок допиту А.?

2. Потерпіла у кримінальному провадженні про зґвалтування заявила такі клопотання: а) про освідування підозрюваного Г. для виявлення на його тілі подряпин, які вона залишила йому, коли чинила опір; б) про витребування документів, які підтверджують, що Г. неодноразово доставлявся до міліції у нетверезому стані; в) про допит осіб, яким відомо, що і батько підозрюваного судимий за крадіжки; г) про огляд її плаття, яке розірвав ґвалтівник.

Яке доказове значення мають обставини, про з'ясування яких заявила клопотання потерпіла? Дайте оцінку кожному з них.

3. Під час огляду місця події виготовлено гіпсовий зліпок вдавленого сліду ноги можливого злочинця, а також зроблена фотозйомка приміщення, з якого викрадені цінності.

Чи є зліпок і фотографії самостійними джерелами доказів? Яка їх правова природа?

4. Б. за підробленим лотерейним квитком одержав велику суму грошей.

До якого виду джерел доказів належать лотерейний квиток і гроші?

5. До якого виду джерел доказів потрібно віднести магнітну плівку, якщо на ній зафіксована розмова заявника і підозрюваного, під час якої останній вимагає виплатити йому певну суму грошей у вигляді викупу?

6. Журналіст Р. зняв на відео фрагмент хуліганських дій, вчинених на вулиці групою підлітків.

Чи є відеозапис вказаної події самостійним джерелом доказів? Як оформити його залучення до процесу доказування у кримінальній справі?

7. У висновку судово-медичного експерта вказано: «Заподіяні М. тілесні ушкодження відносяться до тяжких. За часом вони можуть відноситись до строку, який указаний потерпілим. Ушкодження могли бути заподіяні металевим стержнем, що був направлений для експертного дослідження».

Дайте оцінку доказовому значенню висновку експерта.

8. Під час футбольного матчу один з глядачів вистрілив із ракетниці і поранив Н. Потерпілий заявив клопотання про допит як свідків двадцяти уболівальників, з якими він приїхав на стадіон з іншого міста.

Чи повинен слідчий задовольнити це клопотання?

9. У справі про заподіяння тяжких тілесних ушкоджень Л. одержані такі дані:

а) свідок С. пояснив: З. під час випивки сказав йому, що це він побив Л.;

б) свідок П. бачив З. недалеко від того місця, де був знайдений Л. у непритомному стані;

в) у підсобному приміщенні, що належить З., було знайдено ломик, яким, за висновком експерта, могли бути нанесені удари Л.;

г) З. заперечує причетність до злочину і стверджує, що в той вечір, коли було вчинено злочин, він знаходився в гостях у своїх знайомих.

Дайте оцінку доказам, які є у справі, класифікуйте їх.

10. З приватного сільського господарства було викрадено четверо коней, яких мали намір продати за 150 тис. доларів США.

До якого виду доказів слід віднести в даному випадку коней?

11. Слідчий викликав як свідка приватного нотаріуса П. і запропонував їй дати відповіді на питання про дату, час та інші обставини відвідування нотаріуса підозрюваним Г., а також про зміст вчинених нею нотаріальних дій. Шмельова відповідати на будь-які питання слідчого відмовилася, вказавши на неможливість розкриття професійної таємниці нотаріуса.

Чи є законною відмова нотаріуса П. від давання показань?

Як повинен діяти слідчий в цій ситуації?

12. Громадянин Д. підозрювався у вчиненні умисного вбивства. На допиті він заявив, що злочин вчинити не міг, тому що в цей день знаходився у відрядженні в іншому місті. На підтвердження цього факту він пред’явив залізничні квитки в обидва напрями.

Визначте джерела доказів і самі докази в цій ситуації, класифікуйте їх.

13. Підозрюваний в ухиленні від сплати податків С. та його захисник адвокат Б. їхали вдвох в автомобілі під керуванням С. Під час цієї поїздки С. не впорався з керуванням і здійснив наїзд на пішохода, завдавши йому тяжкі тілесні ушкодження. За фактом цієї дорожньо-транспортної пригоди було розпочато досудове розслідування і адвокат Б. був викликаний для допиту як свідок. Проте, він давати показання відмовився, мотивуючи це тим, що він не може надавати інформацію про свого підзахисного.

Чи є законною відмова адвоката Б. від давання показань?

14. Майстер виробничої дільниці Т притягувався до кримінальної відповідальності за порушення правил охорони праці, яке призвело до заподіяння тілесних ушкоджень робітнику М (ч. 1 ст. 271 КК України). Під час досудового слідства була проведена технічна експертиза. У судове засідання для з’ясування певних спеціальних питань, які не були вирішені у висновку експерта, суд викликав експерта, який проводив експертизу на досудовому слідстві, і спеціаліста – інженера з техніки безпеки. Після оголошення висновку експерта та його допиту з низки спеціальних питань, суд заслухав і думку спеціаліста з цих же питань. У вироку суд послався на висновок експерта й думку, висловлену в судовому засіданні спеціалістом, як на докази, що підтверджують винуватість Т.

Оцініть дії суду.

15. В обвинувального вироку суд вказав, що показання свідків Ж. і Р. не можуть бути взяті до уваги, оскільки ці громадяни знаходяться в дружніх відносинах з обвинуваченим. Показання ж свідка У. слід вважати правдивими тому, що він похилого віку, позитивно характеризується на роботі та в побуті.

Оцініть висновки суду.

За якими правилами здійснюється оцінка показань свідків?

16. У кримінальному провадженні про контрабанду як свідок був допитаний рідний брат підозрюваного М. Під час допиту свідка слідчий не роз’яснив йому усіх процесуальних прав. У судовому розгляді адвокат, який захищав М., заявив клопотання про визнання показань свідка недопустимим доказом і виключення їх загалом з матеріалів кримінального провадження. Прокурор заперечував проти цього, вказуючи, що показання цього свідка можуть бути визнані недопустимими лише в частині, яка стосується відповідей на запитання про причетність до вчинення злочину брата цього свідка. Інші дані, що містяться в його показаннях, свідок зобов’язаний був повідомити слідчому в будь-якому випадку, тому в цій частині вони можуть бути використані як докази.

Дайте правову оцінку ситуації, що склалася.

17. Громадянин Н. підозрювався у зґвалтуванні Ч. Слідчий звернув увагу на дивну поведінку потерпілої, яка не завжди логічно давала показання і забувала про що говорила, у зв’язку з чим у слідчого виникли сумніви щодо її психічного стану і він призначив судово-психіатричну експертизу.

Чи правильно вчинив слідчий?

У яких випадках призначення судово-психіатричної експертизи є обов’язковим?

Тема. Відшкодування шкоди у кримінальному процесі

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. Украдений у Д. костюм С. здав до ломбарду. Слідчий здійснив виїмку цього костюма із ломбарду і приєднав його як речовий доказ до справи. Д. і адміністрація ломбарду звернулись до слідчого із заявою про визнання їх цивільними позивачами в кримінальній справі.

Яке рішення повинен прийняти слідчий при розгляді цих заяв?

2. Під час розгляду в суді справи за обвинуваченням П. в хуліганських діях, підсудний заявив клопотання про визнання його цивільним позивачем. Він пояснив, що потерпілий Н., обороняючись, а потім затримуючи його разом з працівниками міліції, розірвав на ньому дорогу шкіряну куртку.

Яким чином слід вирішити це клопотання?

3. Водій тролейбуса С., порушив правила дорожнього руху і вчинив наїзд на автомобіль Т., внаслідок чого Т. був тяжко травмований і йому заподіяно значну матеріальну шкоду.

Кого слід визнати цивільним відповідачем у кримінальній справі?

4. З квартири Б. були вкрадені його особисті речі і позичений ним у Р. портативний телевізор. Б. просить визнати його цивільним позивачем на всю суму украденого, а Р. — на суму, яка складає вартість телевізора.

Яким повинно бути рішення слідчого з цього питання?

5. Слідчий прийняв рішення про забезпечення можливої конфіскації майна, яке належить підозрюваному С. Установлено, що С. має приватний будинок, автомашину, фортепіано, грошовий вклад на велику суму в Ощадбанку і коштовності.

Які процесуальні заходи потрібно здійснити, щоб забезпечити збереження цього майна? Яких заходів необхідно було б вжити, якщо у справі є цивільний позов?

6. Потерпілий Р. у справі про квартирну крадіжку подав заяву про визнання його цивільним позивачем. До суми, що вказана у заяві, він включив гроші, які йому прийдеться витратити за ремонт пошкодженої злочинцем скрипки. Вона була украдена і повернена потерпілому лише через півроку. Крім того, Р. поставив питання про стягнення на його користь суми грошей, які він міг би за цей час заробити, граючи на скрипці в ресторані.

Як повинна бути вирішена заява потерпілого?

7. Ю. постраждав від дорожньо-транспортної пригоди. З переломами і пошкодженнями внутрішніх органів його помістили в лікарню, де він знаходився два місяці. Потім ще місяць лікувався амбулаторно. У зв'язку з інвалідністю виконувати попередню роботу Ю. не міг і був переведений на іншу роботу з меншою заробітною платою.

Які рішення у зв'язку з викладеним повинен прийняти суд?

8. До слідчого звернулася гр-ка О. з заявою про визнання її потерпілою і цивільним позивачем у кримінальному провадження про викрадення килима у гр-на В., бо вона купила даний килим біля входу на місцевий ринок у гр-на С. за 700 гривень, а потім він був в неї вилучений працівниками міліції.

Як повинен діяти в даний ситуації слідчий?

9. Л. повідомлено про підозру за вчинення крадіжки фотоапарата, який коштує 3400 гр., з квартири свого сусіда Д. На момент розкриття злочину Л. фотоапарат вже продав невстановленому чоловіку біля залізничного вокзалу за 1500 гр., а гроші програв у казино.

Потерпілий заявив слідчому вимогу щодо відшкодування йому завданих збитків, а також повідомив про те, що у квартирі Л., який мешкає з батьками, є такі цінні речі: майже нові капелюх Л. з хутра норки і його шкіряна куртка, люстра, килим і мисливська рушниця батька обвинуваченого. Ці предмети б задовольнили його майнові претензії щодо Л.

Що повинен робити слідчий у цій ситуації? Спробуйте оформити за слідчого у цій справі заяву Д. і процесуальні документи, пов‘язані з її прийняттям та забезпеченням майнових інтересів потерпілого.

Тема. Процесуальні строки і судові витрати

 

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. До підозрюваного К. обрано запобіжній захід взяття під варту. За два дні до закінчення строку тримання начальнику слідчого ізолятору зателефонував слідчий та попередив, що строк його тримання закінчується в неділю та буде продовжено наступного дня після закінчення, а також що обвинуваченого не можна відпускати зі слідчого ізолятора. Свою вимогу слідчий мотивував тим, що питання про продовження строку суддя не може розглянути в неділю.

Яке рішення повинен прийняти начальник слідчого ізолятору? Який порядок продовження строку тримання під вартою?

2. Потапенко отримав постанову закриття кримінального провадження щодо його заяви про вчинення злочину гр. Н. Вважаючи, що таке рішення є необґрунтованим, Потапенко на сьомий день після отримання постанови, направив скаргу до суду. Слідчий суддя за результатами розгляду скарги прийняв рішення про відмову в її прийнятті в зв’язку з пропущенням строку на оскарження такого рішення.

Чи правильне рішення прийняв суд? Обґрунтуйте відповідь.

3. Куценко подав заяву до міліції про вчення крадіжки з його квартири. Слідчий прийняв заяву в середу, розглянув її та в понеділок вніс дані до єдиного реєстра та порушив кримінальне провадження. Куценко оскаржив дії слідчого до прокурора, мотивуючи тим, що слідчий порушив встановлений порядок та терміни і наполягав на його покаранні за порушення вимог КПК.

Чи є в діях слідчого порушення строків порушення кримінальної справи? Яке рішення повинен прийняти прокурор?

4. У суботу о 21 годині був затриманий за підозрою у вчиненні крадіжки гр. Д. У понеділок о 10-й годині матеріали справи з поданням про взяття Д. під варту слідчий надав прокуророві.

Який строк є в розпорядженні прокурора для того, щоб прийняти рішення про направлення подання до суду?

Тема. Заходи забезпечення кримінального провадження

 

Розв`язати ситуаційні завдання:

1. Слідчий отримав рапорт оперуповноваженого, в яко­му вказувалось, що згідно з наявною оперативно-розшуковою інформацією, підозрюваний має намір шляхом погроз примусити двох свідків змінити свої показання.

Чи може ця обставина вплинути на зміну запобіжного заходу та взяття його під варту? Які є підстави для застосування таких заходів?

2. До підозрюваного К. застосовано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, оголошено, що строк його перебування в слідчому ізоляторі продовжено до чотирьох місяців.

Чи має право К. оскаржити таке рішення та куди він повинен звернутись з приводу подання скарги? Який порядок продовження строку тримання під вартою?

3. Слідчий встановив, що обвинувачений Ю. розтрачує майно, на яке накладено арешт та передане йому для збереження.

Чи є ця обставина підставою для зміни обраного у відно­шенні до Ю. запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд?

4. До М. обрано запобіжний захід ‒ взяття під варту. До арешту вона працювала на малому підприємстві «Атлант» і проживав в ізольованій квартирі з п'ятирічним сином.

Які заходи повинен вжити слідчий у зв'язку із взяттям під варту М.?

5. На другій день після затримання Н. по підозрі у вчиненні злочину до слідчого звернувся директор підприємства на якому працював підозрюваний з заявою про передачу його на поруки. При цьому, поручителем може виступити він особисто або трудовий колектив. Про особисту поруку директор підприємства написав заяву слідчому.

Яке рішення повинен прийняти слідчий? Який порядок застосування запобіжних заходів особиста поруку та порука трудового колективі?

6. Працівник міліції помітив на вокзалі громадянина, прикмети якого співпадали з описом зовнішності небезпечно­го злочинця. Прикмети були вказані в орієнтуванні, яке скла­дене зі слів очевидців.

Чи є підстави для затримання цього громадянина за підозрою у вчиненні злочину?

7. В ящику для зберігання інструментів на робочому міс­ці слюсаря Титаренка виявлено саморобний пістолет.

Чи є підстави для затримання Титаренка та обрання запобіжного заходу?

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...