Главная Обратная связь

Дисциплины:


Соціальий та економічний розвиток Рівненської областіУ 2009 році головним програмним документом, що визначав завдання та заходи розвитку господарського комплексу, соціальної та гуманітарної сфер регіону була Програма економічного та соціального розвитку області на 2009 рік, яка розроблена відповідно до основних пріоритетів Стратегії економічного та соціального розвитку області на період до 2015 року .

Хоча реалізація заходів Програми і забезпечувала функціо­ну­ван­ня господарського комплексу області в усіх напрямках промислової діяльності, але, зважаючи на глобальну фінансово-економічну кризу, що охопила весь світ, в тому числі і Україну, загальний обсяг про­мислового виробництва в області за 2009 рік зменшився порівняно з 2008 роком на 30,9%.

Основною причиною зменшення випуску промислової продукції було призупинення (з травня по жовтень 2009 року) роботи ВАТ «Рівнеазот» через проблеми із постачанням природного газу та проведення планово-поперед­жувальних ремонтів на ВП „Рівненська АЕС”.

Водночас треба відзначити, що у грудні 2009 року порівняно з листопадом зріс обсяг випуску продукції на підприємствах машинобудування, хімічної, деревообробної промисловості, електроенергетики та целюлозно-паперового виробництва. Це дало змогу забезпечити зростання обсягу промислового виробництва на 12,3% (таблиця 1.1.).

Таблиця 1.1. Приріст, спад (+/-) обсягів виробництва за основними видами промислової діяльності за 2009 рік

Промислова діяльність Приріст, спад (-) за 2009 р. у % до 2008 р. Приріст, спад (-) за грудень 2009 р. у % до листопада 2009 р.
Промисловість -30,9 +12,3
Добувна промисловість -27,4 -35,5
Переробна промисловість -32,8 -6,4
в т.ч.:    
виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів -7,7 -50,9
легка промисловість -18,3 -29,5
оброблення деревини та виробництво виробів з деревини, крім меблів -20,2 +1,1
целюлозно-паперове виробництво; видавнича діяльність -22,9 +16,0
хімічна і нафтохімічна промисловість -50,4 +55,1
виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції (будматеріалів і скловиробів) -36,6 -8,0
металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів -41,2 -20,6
машинобудування -47,5 +55,3
Виробництво та розподілення електроенергії, газу, води * *

Примітка: * - відповідно до Закону України «Про державну статистику» дані конфіденційні

Щодо агропромислового комплексу то в 2009 році всіма категоріями господарств вироблено валової продукції сільського господарства на суму 2920,6 млн. грн., що на 0,7% більше ніж у 2008 році.По всіх категоріях господарств в порівнянні з 2008 роком:

- збільшилося виробництво яєць – на 13,3%;

- нарощено чисельність поголів'я птиці – на 7,5%; свіней – на 0,3%;

- допущено спад чисельності поголів'я ВРХ на 2,9%;

- зменшилось виробництво м'яса на 4,1%;

- зменшилось виробництво молока на 1,7%.

Продовжується будівництво доїльних залів у фермерських господарствах ім. Шевченка (Здолбунівський район), ТзОВ ім. Воловікова (Гощанський район) та ДП «Мирогощанський державний іподром» (Дубенський район).

Одним з пріоритетних завданнь органів виконавчої влади області є форму­ван­ня сприятливого інвестиційного клімату та системна робота з вітчиз­няними та іноземними інвесторами.

Обсяг інвестицій в основний капітал за рахунок усіх джерел фінансування у 2009 році порівняно з 2008 роком зменшився на 33,6% і склав 2,7 млрд.грн.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку облас­ті, на 1 січня 2010 року становив 275,5 млн. дол. США, що на 1,3% більше ніж на початок 2009 року. Приріст іноземного капіталу за 2009 рік склав 3,4 млн. дол. США.

За рахунок різних джерел фінансування введено в експлуатацію:

- На ВАТ „Волинь-Цемент” введений в експлуатацію пічний агрегат №6 проектною потужністю 1350 тонн клінкеру на добу. Продовжується технологічне переоснащення виробництва, метою якого є перехід на "напівсухий" спосіб виробництва цементу з використанням вугілля, як основного палива. Зниження витрат на помел клінкеру передбачається за рахунок будівництва сучасного ефективного млина №10, що сприятиме розширенню асортименту продукції, поліпшенню її якість та створенню нових робочих місць.

На ТзОВ „Волинь-шифер” завершено монтаж технологічної лінії з вироб­ництва вібропресованих виробів (бруківки).

На ВАТ „Рівненська фабрика нетканих матеріалів” у 2009 році запроваджена лінія із виготовлення термоскріпленого нетканого полотна, яке використовується при виготовленні м'яких меблів.

В Корецькому районі розпочало діяльність ТзОВ „Тібро-Україна”, де введено в експлуатацію першу чергу фабрики з виготовлення панчішних виробів.

В смт Гоща створено підприємство з пошиття виробів для медичних закладів - ТОВ „ФАПОМЕД Україна”, потужністю 4 млн. шт. виробів на рік.

У 2009 році розпочало діяльність ТОВ „Дубровицький комплекс „Віпос” по виробництву металопластикових вікон і дверей.

На базі ВАТ „Березнефарфор” створено спільне підприємство ТОВ „Керамік-сервіс”, де змонтовано лінію по збагаченню каоліну та планується налагодити виробництво слюди.

На ТзОВ „Вирівський кар'єр” впроваджено лінію з виробництва гранітного щебеню потужністю 2000 тис. тонн за рік та згідно євростандартів.

В Гощанському районі проводиться реалізація проекту з будівництва заводу заморожених напівфабрикатів „Полісся. Країна смаку”.

Проте, можливості суб'єктів господарювання області щодо виходу на проектну потужність діючих і нововведених виробництв обмежені у зв'язку з наслідками фінансово-економічної кризи.

У 2009 році в області також продовжувалося фінансування будівництва та реконструкціі об'єктів соціальної інфраструктури із Стабілізаційного фонду, з якого, зокрема, було спрямовано 47,8 млн.грн. асигнувань, або 83,6% річних призначень.

Було введено в експлуатацію пусковий комплекс другої черги обласного онкологічного диспансеру в м. Рівне потужністю 120 ліжок та 180 відвідувань в зміну. Завершено спорудження перших черг шкіл у с. Глинне Рокитнівського, с. Тинне Сарненського та с. Шпанів Рівненського районів. Побудовано амбула­тор­но-поліклінічні заклади на 117 відвідувань за зміну.

Завершено будівництво чотирьох житлових будинків, у яких Державною іпотечною установою придбано 242 квартири для забезпечення житлом громадян, що потребують поліпшення житлових умов.

З бюджету розвитку обласного бюджету використано 24 млн.грн. асигну­вань, що дало змогу здійснювати будівництво та реконструкцію 19 об‘єктів соціаль­ної сфери.

Крім того, на завершення будівництва 10 підвідних газопроводів область отримала 7,2 млн.грн. коштів НАК «Нафтогаз Україна».

У минулому році протяжність газових розподільчих мереж зросла на 148,7 км, газифіковано 4,6 тис. квартир.

Дорожніми будівельними організаціями області у 2009 році за рахунок бюджетних коштів виконано робіт на суму 204,8 млн.грн., що на 16% більше ніж у 2008 році. Введено в експлуатацію чотири під'їзди до сільських населених пунктів загальною протяжністю 9,3 км.

Продовжувалось будівництво дороги М-06 Київ-Чоп (обхід с.Верба), капітальний ремонт доріг державного значення Городище-Рівне-Старокостянтинів (міст на а/д у с.Вельбівно), Київ-Ковель-Ягодин, автодороги місцевого значення КПП «Прикладники» - Зарічне – Дубровиця та будівництво під'їздів до сільських населених пунктів Демидівського, Дубенського районів.

Крім того, із спеціального фонду обласного бюджету на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт доріг комунальної власності використано 19,2 млн.грн. (у 2008 році кошти не виділялись).

В області продовжується робота щодо забезпечення сприятливих умов для розвитку малого підприємництва.

В усіх регіонах створено єдині реєстраційні та дозвільні центри для суб'єктів підприємницької діяльності.

У 2009 році на реалізацію заходів Програми розвитку малого підприєм­ництва Рівненської області на 2009-2010 роки з обласного бюджету спрямовано 237,3 тис.грн. (98,9% передбачених на рік коштів), в т.ч. на відшкодування плати за користування кредитами банків, залученими суб'єктами малого та середнього підприємництва для виконання інвестиційних проектів – 97,3 тис.грн. (97,3%).

В області діє 4,8 тис. малих підприємств, 46,9 тис. фізичних осіб – суб'єк­тів підприємницької діяльності.

У 2009 році до Зведеного бюджету області від діяльності суб'єктів малого підприємництва надійшло 211,6 млн.грн., в тому числі до місцевого – 125,6 млн. грн., що відповідно на 16,3% та 11,8% менше ніж за 2008 рік.

Частка надходжень від діяльності суб'єктів малого підприємництва до Зведеного та місцевих бюджетів складає відповідно 13,7% та 13,3% загальної суми надходжень.

Як бачимо, не зважаючи на скрутну економічну ситуацію в країні, маючи за орієнтир в своєї діяльності загальновизнані європейські стандарти, в області продовжувало здійснюватися реформування і технічне переоснащення вироб­ни­чих потужностей, розвиток соціальної сфери, малого підприємництва, що направ­ле­не на використання еколо­гіч­но безпечних, чистих технологій, які з самого почат­ку виклю­ча­ти­муть мож­ли­вість виникнення екологічних проблем (міжна­род­ні системи менед­ж­менту якості (ІSО 9000), екологічного ме­неджменту (ІSО 14000/ЕМАS), сер­ти­фікації автомобільної про­мисловості (QS 9000), сертифікації авіа­космічної промисло­вості (АS 9000), соціальної відповідальності (SА 8000) та інші).

Зазначені європейськи стандарти диктують особливі вимоги до екологічної безпеки продукції як на стадіях її проек­ту­ван­ня, розробки, виробництва, збереження, так і на стадії утилізації після вико­рис­тання, стимулюючи в такий спосіб розвиток ринку екологічних інновацій.

В області не припинялється і відповідна робота щодо розвитку промис­ло­во­го потенціалу та залучення інноваційних та інвестиційних коштів на оновлення вироб­ництва та запровадження сучасних енергоефективних та ресурсозбері­гаю­чих технологій, зокрема, на вже згаданих ВАТ «Волинь-Цемент», ТзОВ «Волинь-Шифер», ВАТ «Рівненська фабрика нетканих матеріалів», ТОВ «Дубровицький комплекс «Віпос», ТзОВ «Вирівський кар'єр» та ін.

Визнано, що найбільш "брудними" є такі галузі, як енергетика, промис­ло­вість, транспорт, сільське господарст­во, життєдіяль­ність міст. Саме вони створю­ють критичне на­вантаження на навколишнє сере­до­вище та погіршують його стан. На сучасному етапі енергоємність валового національного продукту в Україні в 5-10 разів вища, ніж у країнах - учасницях Організації Економічного Співробіт­ницт­ва і Розвитку; ресурсоємність кінцевого національного продукту втричі пере­вищує європейський рівень.

Тому, відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 26.12.2003 р. № 650 в регіоні дії обласна комплексна програма енергозбереження на період 2003-2010 років (третя редакція).

Станом на 01.01.2010 р. по Програмі профінансовано 579,8 млн.грн., в т.ч.: 79,2млн.грн. - держбюджет, 67,6млн.грн. - місцеві бюджети, 433млн.грн. - інші джерела (без урахування районних (міських) програм енергозбереження та замі­щен­ня органічного палива за рахунок використання нетрадиційних і віднов­лювальних джерел енергії). Рівень виконання Програми - 135,3%.

Загальний обсяг енергоспоживання за 2009 рік по області становить 2,0 млн. т у.п.

Економія паливно-енергетичних ресурсів за попередній рік (далі – ПЕР) склала 102,9 тис. т у.п., в т.ч. за рахунок виконання енергозберігаючих заходів таких програм: обласної програми - 41,4 тис. т у.п.; районних і міських програм енерго­збереження - 8,6 тис. т у.п.; обласної програми державної підтримки розвитку нетрадиційних, відновлювальних джерел енергії і малої гідро-, тепло­енергетики - 3,7тис. т у.п. та заміщено 49,1тис. т органічного палива в умовному обчисленні.

В цілому по області спостерігається стійка тенденція щодо зменшення енерго­ємності виробництва продукції (робіт, послуг) за рахунок технічного переос­нащення, оновлення основних фондів суб'єктів господарювання, впровад­жен­ня енергоефективних технологій у бюджетній сфері та житлово-комуна­льному господарстві, реалізації заходів з енергозбереження на основі проведених енергетичних обстежень та комплексному підході щодо реалізації першочергових заходів з енергозбереження з мінімальними термінами окупності, а відповідно і економії бюджетних коштів, що призводить до поступового зменшення питомих витрат ПЕР на одиницю виробленої продукції, що демонструє рисунок 1.1.


Рис.1.1. Питомі витрати ПЕРв області

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...