Фізіологія лактації.
Лактація — процес утворення й накопичення молока та періодичне виведення його з молочної залози під час смоктання малятами або доїння. Лактація настає після пологів, тривалість її у різних видів тварин різна: у корів — 10 місяців, у кобил — 5 — 11, у овець — 4 — 6, у кіз й буйволиць — 7 — 8, у свиноматок — 2, у верблюдиць — 16 — 18 місяців.
Молочні залози — похідні шкіри. У свиней, кролів, кішок, собак вони розміщені по обидва боки грудної і черевної стінки у вигляді молочних горбків. У корів, овець, кіз, кобил — у задній частині вентральної поверхні черева й паха, їх називають вим'ям. Кожна залоза має тіло і соски з сосковими каналами. Паренхіма молочної залози включає кінцеві відділи — альвеоли й трубочки, стінка яких побудована з секреторного епітелію, і вивідні шляхи (молочні протоки, канали та ходи, які відкриваються в молочну цистерну). Молочна цистерна переходить у сосковий канал, що відкривається на верхівці соска сосковим отвором.
Молочні залози добре розвиваються в кінці вагітності та після пологів. Найсильні-ше розвинене вим'я у корів. До 4-го місяця тільності збільшується об'єм залозистої тканини. Після розтелення настає найбільша активнсті молочної залози, альвеоли стають великими, а кількість сполучної тканини зменшується. Проте загальний розвиток відбувається ще протягом кількох років лактації.
Після десяти місяців лактації надої молока поступово зменшуються і корів припиняють доїти до нового розтелення. Після переведення тварини на сухостій відбувається інволюція вимені залозиста тканина частково замінюється жировою, частина дрібних молочних проток атрофується. Під час нової вагітності й пологів цикл розвитку вимені повторюється.
Ріст і розвиток молочної залози регулюються нервовою системою і гормонами залоз внутрішньої секреції. Про велике значення нервової системи для росту й розвитку молочних залоз свідчать досліди з масажем вимені у нетелів. Під час масажу вимені рефлекторно збуджується гіпоталамус, який стимулює гіпофіз, щитоподібну й статеві залози.
Безпосередній вплив на ріст і розвиток молочних залоз чинять гормони гіпофіза, яєчників і плаценти самки. Гормони гіпофіза — соматотропін і пролактин — впливають на розвиток альвеол вимені й посилюють дію гормонів яєчників. Естрогени яєчників прискорюють ріст молочних проток, а прогестерон — альвеол і залозистої тканини.
Молоко — продукт секреції молочних залоз, має досить складний хімічний склад і є повноцінним і незамінним кормом для новонароджених. У молоці міститься понад 100 різних речовин, у тому числі ЗО жирних кислот, 20 амінокислот, до 40 різних мінеральних речовин, 16 вітамінів, багато ферментів та інших речовин. Такі речовини, як казеїн і молочний цукор (лактоза) містяться лише в молоці.
У межах одного виду тварин склад молока може змінюватися. На нього впливають порода, період лактації, умови годівлі й утримання тварин, пори року тощо.
За біологічною цінністю молоко перевершує всі продукти харчування. Воно є натуральною їжею новонароджених. Хімічний склад молока у різних тварин відповідає швидкості росту їх малят і надзвичайно пристосований до їх потреб. Чим молоко енергетично цінніше, багатше на білки та мінеральні речовини, тим швидше ростуть новонароджені. У 100 г молока кобили міститься 209,34 Дж, 2 г білка і 0,3 г мінеральних речовин; новонароджене лоша подвоює свою масу через 60 діб. У свиноматки новонароджені поросята подвоюють свою масу через 14 діб. У кролиці новонароджені кроленята подвоюють свою масу через 6 діб.
Коров'яче молоко містить 83—88% води, 11—18% сухих речовин, до яких входять 3,4—6% жиру, 3—5% білків, 4—5% молочного цукру (лактози), 0,6—0,8% мінеральних речовин, 0,1—0,2% лимонної кислоти. Крім того, в молоці ще містяться небілкові азо- товмісні речовини (сечовина, сечова кислота, аміак, креатин та ін.), вітаміни, ферменти, пігменти.
Білки молока (казеїн, лактоальбумін, пактоглобулін) повноцінні, містять усі незамінні амінокислоти і добре засвоюються організмом. Білка лактоглобуліну особливо багато в молозиві (8—15%). Він виконує захисні функції в перші дні життя малят, оберігаючи їх від збудників різних захворювань. Крім того, в молозиві та молоці є лактоферин — речовина, що затримує ріст багатьох бактерій і є фактором неспецифічного імунітету.
Жир молока складається з низькомолекулярних жирних кислот і має вигляд дрібненьких жирових крапель або кульок діаметром 3—4 мкм. у молоці корів ярославської породи 4,0—4,2%, джерсейської — до 6%, у молодої буйволиці — до 8%, а самки північного оленя — 18,7% жиру.
Молочний цукор (лактоза) — дицукрид, складається з галактози і глюкози; надає молоку солодкуватого смаку і добре засвоюється організмом молодняка тварин.
У молоці містяться солі неорганічних та органічних кислот. Співвідношення кальцію і фосфору в ньому становить 1,2:1, що сприяє доброму засвоєнню організмом кальцію.
Молоко перших 7—10 діб лактації називається молозивом. За складом воно відрізняється від звичайного молока
Таблиця . Склад молока і молозива корови, % (за Г.Ф.Ініховим)
Речовина
| Молоко
| Молозиво першої доби
| Речовина
| Молоко
| Молозиво першої доби
| Вода
| 87,5
| 75,42
| Молочний цукор
| 4,7
| 3,31
| Білок
| 3,3
| 15,08
| Мінеральні солі
| 0,7
| 1,2
| Жир
| 3,8
| 3,8
|
|
|
| Молозиво — молоко перших 7—10 діб лактації; має жовтувато-білий колір, особливий запах; солонувате на смак; під час нагрівання зсідається. Містить до 25% сухих речовин і за хімічним складом подібне до плазми крові. Молозиво містить бактерицидну речовину лізоцим (знищує мікроорганізми в травному каналі), солі магнію (сприяють звільненню організму новонароджених від першородного калу (меконію)), білки імуно-глобуліни (забезпечують захисну реакцію), інгібітор трипсину (забезпечує всмоктування в травному каналі імуноглобулінів без зміни їх хімічного складу), лейкоцити ("молозивні тільця"), антитіла, які виконують захисну функцію.
Процес секреції молоказдійснюється як цілісна реакція всього організму та молочної залози, який відбувається циклічно за участю нервової, кровоносної, травної та ендокринної систем. Молоко утворюється в секреторних епітеліальних клітинах альвеол і проток паренхіми вимені із складових частин крові за участю ферментів і гормонів.
Для утворення 1 л молока необхідно, щоб через нього пройшло близько 500 л крові.
Суть процесу молокоутворення полягає в тому, що клітини залозистого епітелію поглинають з крові попередники молока (амінокислоти, ліпіди та інші речовини), апотім синтезують нові речовини і виділяють їх з клітин у порожнину альвеол у вигляді секрету. При переході молока з клітин в альвеоли під впливом ферментів і гормонів воно дозріває в порожнині альвеол.
Синтез білків молока відбувається з амінокислот і білків плазми крові. Молочний цукор — лактоза — синтезується з глюкози, молочний жир — з гліцерину і жирних кислот, а також оцтової кислоти, яка в значній кількості утворюється в рубці. Вітаміни, мінеральні речовини переходять з крові в молоко без змін.
В утворенні молока розрізняють чотири типи секреції.
-У молозивний період - апокриновий тип секреції, за якого відривається верхівкова частина клітини разом з утвореним секретом.
-Під час лактації -мерокриновим типом,коли під час секреції клітини залишаються незруйнованими.
- На стадії інволюції вимені - голокриновий тип секреції, за якого відбувається перетворення всієї клітини на секрет молока.
- За лемокринового типу секреції краплі секрету виносять на собі частинки плазматичної мембрани. Вважають, що цей тип секреції відбувається одночасно з мерокрино-вим, і в цей період виділяється тільки жир.
Молоко утворюється безперервно, заповнюючи спочатку порожнини альвеол і протоки, а потім переміщуючись у цистерни. У міру заповнення порожнин вимені молоком тонус м'язових волокон зменшується і вим'я розширюється, однак це можливо до певної межі. У разі переповнення вимені молоком підвищується внутрішньовим'яний тиск і утворення молока різко зменшується. Задні частини вимені розвинені більше, ніж передні. Звільнення альвеолярного відділу вимені від молока знову стимулює молокоутворення. Часткове видоювання гальмує утворення молока.
Регуляція процесу утворення молоказдійснюється нервовою системою і гормонами залоз внутрішньої секреції. Регуляція відбувається за участю кори великих півкуль і гіпоталамуса, де розміщений лактаційний центр. Гіпоталамус виділяє нейро-секрети — соматоліберин й пролактоліберин, вони стимулюють виділення гіпофізом гормонів соматотропіну й пролактину.
У регуляції молоковиділення беруть участь також нервова система й залози внутрішньої секреції розрізняють дві фази.
Перша фаза — нервова; при подразненні рецепторів вимені під час доїння або смоктання імпульси передаються в центри попереково-крижового відділу спинного мозку, а звідти до сфінктерів сосків; сфінктери розкриваються і виділяється порція молока, яка міститься в цистерні.
Друга фаза — нервово-гуморальна; імпульси від рецепторів вимені передаються в гіпоталамус, де утворюється гормон окситоцин. Цей гормон надходить у задню частку гіпофіза, а з неї в кров, з кров'ю доставляється до вимені, де спричинює скорочення міоепітеліальних клітин альвеол; внаслідок цього альвеоли скорочуються і виводиться альвеолярна порція молока. Проте навіть після найретельнішого видоювання у вимені завжди залишається деяка кількість молока; це залишкове молоко.
У корів виробляється умовний рефлекс на місце й обстановку доїння. Участь кори забезпечує більш повноцінний рефлекс молоковиділення . Гальмування умовних рефлексів під час доїння може виникнути внаслідок змін умов доїння, і тоді молоковиділення також гальмується.
Фізіологія доїння.
Доїння — це досить складний процес. Усі заходи, пов'язані з доїнням, — підхід до тварини, обтирання вимені, його масаж, надівання доїльних стаканів на соски — слід здійснювати в певній послідовності, це сприятиме закріпленню умовнорефлекторних реакцій у корів і забезпечуватиме повноцінний рефлекс молоковиділення.
Машинне доїння — найдоцільніший спосіб отримання молока. Під час ручного доїння одноразово видоюють лише дві четвертини вимені, а з допомогою доїльного апарата— відразу всі чотири частки.
Якщо доїти корову по черзі, одну четвертину за другою, то з четвертини, яку видоювали останньою, отримують менше молока і з меншим вмістом жиру. Це пов'язано з тим, що молоко з неї переходить у протоки й альвеоли. Отже, доїти треба швидко й енергійно. Рефлекс молоковиділення у корів триває в середньому 5 — 7 хвилин, виділення й дія гормону окситоцину — 4 — 7 хвилин і лише у деяких тварин — до 12 хвилин.
Виходячи з цього, доїння слід закінчувати в період дії окситоцину. Не можна перетримувати доїльні стакани на видоєному вимені.
При організації машинного доїння корів потрібно добирати оптимальний вакуум у підсосковій камері з урахуванням атмосферного тиску. Оптимальним вакуумом за інструкцією вважають 360—380 мм рт.ст. Більш високий вакуум може спричинити розриви кровоносних судин паренхіми й сфінктерів соска та виникнення маститів.
Під час машинного доїння використовують дво- і тритактні доїльні апарати.
Тритактна машина видоює повільно, однак не гальмує рефлексу молоковиділення і є більш фізіологічною.
При правильно організованому машинному доїнні більшість корів видоюють за 5— 10 хвилин. Основна маса молока виводиться за перші 3 хвилини доїння.
За допомогою двотактної машини молоко видоюється швидко, однак повного видоювання не досягається. У наш час розроблені також методи машинного доїння кобил, особливо потрібні на кумисних фермах.
|