Главная Обратная связь

Дисциплины:


Завдання і комплекс валеологічної освіти в родині і дошкільному закладіДошкільний виховний заклад — це заклад освіти і суспільного виховання дітей віком від двох місяців до семи років, у якому здійснюється формування освіченої, творчої особистості, становлення її фізичного, психічного, соціально­го і духовного здоров'я, забезпечення пріоритету еволюційного розвитку людини.

Для реалізації цього завдання необхідні нові підходи до змісту навчання дітей раннього і дошкільного віку. Загальна концепція неперервної валеологічної освіти передбачає: обов'язковим компонентом нової системи національної освіти мають бути завдання з формування, збереження і зміцнення здоров'я, гігієнічне виховання населення, починаючи з раннього і дошкільного віку.

Цей компонент змінює вимоги до всього змісту освіти, його пріоритетів, надає їм валеологічного характеру, висуває першочергові завдання: формування валеологічної свідомості громадян України, культури здоров'я особистості. Інтегрованою характеристикою здоров'я особистості і суспільства вважаються фізичні, психічні, духовні та соціальні складові.

Ось чому включення елементів валеології до блоку основних навчально-виховних заходів дошкільного закладу вважається необхідним і вагомим.

Значення валеологічних знань полягає у пізнанні дитиною природи, взаємодії людини з природою і суспільством, що сприяє формуванню її як здорової, цілісної особистості, яка постійно самовдосконалюється, пізнаючи своє буття, близьких і рідних, стає активним трудівником у сім'ї, а згодом і в своїй Батьківщині, в будь-якій країні.

У дошкільному закладі валеологія є інтегрованою систе­мою знань (наукових та народних), яка охоплює такі підсистеми: «Довколишній світ» (або «Світ людини»), «Природа», «Фізкультура та здоров'я», «Музика і здоров'я», «Витоки національного здоров'я» («Етноздоров'я»), «Образотворче мистецтво і здоров'я», «Математика і здоров'я».

У своїй сукупності знання інтегративних видів діяльності дітей дає можливість формувати елементарні уявлення про цілісну наукову картину світу та розв'язувати такі завдання:

І. Формувати основи знань про здоров'я людини як складову системи (природа і суспільство), давати інформацію про:

- частини тіла та його анатомічну будову;

- гігієнічний догляд за тілом;

- рухи тіла та їх значення для здоров'я людини;

- вплив загартування (природних факторів — сонця, землі, повітря і води) на здоров'я;

- режим життя як основу фізичного і психічного здоров'я;

- природне оточення дитини і його вплив на здоров'я;

- встановлення гармонійних відносин дітей з живою та неживою природою, доброзичливе ставлення до її об'єктів і дарунків;

- природу як джерело фізичної, психічної і духовної сили, життєвої радості, наснаги, щастя, харчування людей;- отруйні рослини і гриби;

- особливості стосунків між людьми різної статі: хлопчиками та дівчатками, чоловіками та жінками, відмінність рис характеру, манер, міміки, емоцій, фізичних проявів організму;

- встановлення позитивних стосунків зі старшими, однолітками;

- культуру поведінки дітей як основу здоров'я;

- профілактику та усунення шкідливих звичок;

- дитячий дорожньо-транспортний травматизм, його профілактику;

- профілактику дитячих хвороб;

- деякий медичний інструментарій та обладнання (термометр, гірчичники, шприци);

- лікарські рослини, напої, відвари, їх лікувальну цінність;

- доступні методи самооздоровлення (пиття чаїв, елементи самомасажу, обробку подряпин, синців тощо);

- необхідність лікарсько-педагогічного контролю за станом здоров'я дітей (валеологічний моніторинг).

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...