Главная Обратная связь

Дисциплины:


Сорти, ботанічні та біологічні особливості спаржі. Способи розмноження спаржіСтародавня| овочева рослина, найраніший овоч відкритого грунту. "спаржа" в перекладі з грецького - "пагін|". Молоді пагони-паростки| спаржі споживали греки, римляни і єгиптяни за 200 років до н.е. В Росії її почали вирощувати| на початку XVIII ст.|ст| У наш час спаржу широко вирощують| в Європі, особливо у Франції і Германії, де вона займає 20% площ, відведених під овочеві культури.

Ботанічний опис. Спаржа (Asparagus officinalis L.) - багаторічна рослина сімейства лілейні. На одному місці росте 15-18 років. У перший рік формує 3-5 вегетативних пагонів, густо покритих видозміненим листям. Восени однорічні пагони відмирають. Але в період вегетації у їх пахухах закладаються бруньки, з яких навесні наступного року розвиваються нові вегетативні і генеративні пагони. На 2-й рік життя рослини цвітуть і утворюють насіння, вони зберігають схожість 7-10 років. На 3-й рік формують товарний урожай - пагонів завдовжки 5-7 см і діаметром 0,7-1 см.

Біологічні особливості. Спаржа - морозостійка і зимостійка рослина, дуже вимоглива до родючості грунту. Тому на грядки вносять у великих дозах (6-8 кг/м2) гній, перегній або компост. Любить відкриті, сонячні місця, захищені від вітру.

Агротехніка і розмноження. Розмножується насінням. Розсаду спаржі вирощують з насіння, висіваючи їх у відкритий грунт. Сіють в прогрітий (10-15 °С) грунт, приблизно в II-III декаді травня. Грунт має бути добре удобрена. Перед посівом насіння замочує в теплій воді (30-35 °С) на 2-3 діб, щодня міняючи воду. Потім їх просушують до сипучості. Сіють рядовим способом або в лунки по схемі 30-40x4-5 см. Глибина закладення насіння 3-4 см. Сходи з'являються через 10-17 днів. Коли сіянці досягнуть 8-10 см у висоту, їх проріджують, залишаючи один від одного на відстані 10-12 см. Норма висіву: 5-10 грама на 10 м2.

Догляд за розсадою полягає в своєчасному поливі, спушенні грунту і видаленні бур'янів. При хорошому відході до осені формуються здорові рослини, що мають могутнє кореневище і 3-5 пагонів заввишки 25—40 см. Перед настанням заморозків, в жовтні, зрізають надземні пагони на 10 см вище за поверхню грунту. У такому вигляді рослини зимують. Весной розсаду викопують і пересаджують на постійне місце. При підборі ділянки необхідно враховувати, що це багаторічна рослина. Краще розташувати спаржу біля стіни або уздовж огорожі. Вибрану під спаржу ділянку з осені очищають від бур'янів. На поверхні грунту рівномірно розсипають 15-20 кг/м2 органічного добрива і глибоко перекопують її. Весной на ділянці висаджують рядками розсаду. Ряди розміщують на відстані 70 см один від одного. У рядках викопують лунки завглибшки 30 і діаметром 40 див. На дно лунки насипають горбиком перегній, на якому і висаджують розсаду. Горбик по висоті повинен досягати країв лунки. Якщо грунт восени був добре заправлений органічним добривом, то перегній в лунки можна не насипати [хоча він не перешкодить], а замінити його рихлим грунтом. У розсади перед висадкою укорочують коріння, залишаючи їх завдовжки 3-4 см. Коріння рівномірно розподіляє по горбику, присипає шаром землі завтовшки 5-7 см, ущільнюють і поливають. Коли вода вбереться, лунку мульчують землею.Догляд за висадженими рослинами полягає в спушенні грунту і видаленні бур'янів. При посушливому літі необхідний полив. За літо можна робити одну-две підгодівлю азотним добривом (25 грама/міліграма). Восени міжряддя перекопують, а висохлі стебла зрізають на 10 см вище за рівень грунту. На другий рік життя рослини догляд за ним такий же, як і в перший. Протягом перших двох років міжряддя на ділянці спаржі можна засівати такими культурами, як редиска, крес-салат, салат-латук, овочева квасоля.

Прибирання паростків починають з 3-го року. Проте до прибирання, рано навесні, міжряддя глибоко розпушують, а рослини високо окучують| грунтом, перегноєм. У II-III| декаді квітня над грунтом зявляются| пагони. Коли вони досягають технічної стиглості (5-7 см у висоту і 0,7-1,0 см в діаметрі], грунт обережно відгортають і паростки зрізають біля поверхні грунту, потім знову підгортають. Паростки зрізають у міру їх утворення через кожних 3 дні протягом 20-25 днів. На 3-му році життя у однієї рослини прибирають до 5 паростків. У подальші роки можна віднімати до 15 пагонів протягом 30-40 днів. Потім закінчення збору з кожної раслини повинно залишатися не менше 3-5паростків, які, розвиваючись, утворюють могутні стебла з гілками 2-5-го порядку, покриті кладодіями, завдяки яким рослини накопичують пластичні речовини. Догляд за рослинами спаржі в післяжнивний період має бути особливо ретельним, оскільки саме в цей час закладається основа майбутнього урожаю. Рекомендується розсипати в міжряддя перегній, деревну золу або суміш удобрювача, закласти їх на 5-7 см в грунт, потім полити. Грунт треба розпушувати після кожного поливу або дощу. У зимовий час урожай спаржі можна одержувати за рахунок вигонки. Для сім'ї з трьох чоловік досить мати на присадибній ділянці 15-20 кущів спаржі.

Хімічний склад. Пагони спаржі містять 2,8-3,9% вуглеводів, 0,8—1,1 % клітковини, 1,5—1,7 грама протеїну, а також вітаміни (у мг%): 30 - 40; каротину 2,0-2,2; РР - 0,7; В1 -0,08; В2-0,09; В6-0,1.

Лікувальні властивості. Цілющі властивості спаржі обумовлені наявністю в ній великої кількості аспарагина, який сприяє поліпшенню роботи серця, розширенню кровоносних судин і зниженню кров'яного тиску. Доведено, що при постійному споживанні спаржі підвищується життєвий тонус і працездатність, поліпшується робота шлунку. Дієтологи рекомендують блюда із спаржі при хворобах нирок, шлунку, печінки, подагрі.

Використання в їжу. Із спаржі готують багато різноманітних перших і других блюд: супи, пюре, відварені і підсмажені на вершковому маслі втечі з сухарями, що гасяться в сметанному соусі і ін. У сирому вигляді пагонів спаржі нагадують на смак зелений горошок. Їх можна додавати в будь-які салати зі свіжих овочів.

 

Контрольні запитання і завдання

1. Які багаторічні овочеві культури вирощують в Україні? Дайте їм коротку характеристику.

2. Які є способи розмноження ревеню?

3. Назвіть особливості вирощування ревеню.

4. Які є способи і технології вирощування щавлю?

5. Яка технологія вирощування хрону?

6. Яка технологія вирощування катрану?

7. Розкажіть про особливості вирощування багаторічних цибуль.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...