Главная Обратная связь

Дисциплины:


Характеристика насіння овочевих культурВ практичній діяльності всі види посівного матеріалу умовно називають насінням. Однак посівний матеріал рослин родини Селерових. Гречишних, Астрових, Мятликових представляє собою не насіння, а сухі плоди, що мають зовнішню оболонку (перикарпій) і внутрішню насінневу оболонку (інтегумент). У буряка посівний матеріал-супліддя (клубочки), що складаються з плодів, які зрослися. У рослин родини Лілейні, Капустяні і Бобові посівний матеріал-насіння, вилучене із сухих плодів, а у рослин родини Гарбузові і Пасльонові-насіння, що виділені з м' ясистих плодів.

Насінина -орган розмноження. У покритонасінневих рослин, до яких відносяться і овочеві рослини, насіння розвиваються в плодах, що утворюються із зав' язі квітки після запліднення насінневої бруньки. Якщо в зав' язі багато насінневих бруньок утворюється багатонасінний плід. З однієї насіннєвої бруньки формується плід однонасінний, з двох-плід двонасінний.

Насінина складається із зародку, що містить запаси речовини і оболонки. Зародок має всі основні органи рослини-первинний корінець, бруньку, одну (цибуля і кукурудза) чи дві сім' ядолі і зачаточний пагін. З бруньки розвивається стебло з листками і квітками. У цибулі і кукурудзи первинний корінець залишається після проростання слаборозвинутим. Корінець зародку насіння Дводольних рослин росте протягом всього життя, розвиваючись в головний корінь.

Якщо в насінні є ендосперм, то сім'ядолі зародку невеликі і після проростання служать первинними листками. Якщо в насінні немає ендосперму, то сім'ядолі займають основну частину насінини і вміщують запаси речовини а у деяких культур служать первинними листками. Запасні речовини містяться в сім'ядолях овочевих рослин із родини Капустяні, Гарбузові, Бобові, і Айстрові. Ендосперм мають овочеві культури з родин Пасльонові, Селерові, Цибулинні, М'ятликові. До цієї ж групи можна віднести буряк і шпинат, у яких зародок розміщений всередині схожої на ендосперм тканини, що називається периспермом. При проростанні насіння капусти, томата, перця, баклажана, огірка, гарбуза, буряка, цибулі проросток виносить сім'ядолі з грунту. Вони змінюються, збільшуються в розмірах і поступово в міру витрачання запасних речовин починають виконувати функції зелених листків. Такі культури легко переносять пересадку в молодому віці і виконують тільки функцію вмістилища запасних речовин.,

Належність насіння до визначеного ботанічного роду і виду визначають за зовнішніми ознаками (рис. 1 і 2) – величині. формі, кольору поверхні і т. д, користуючись при цьому спеціальними визначеннями або ключем К.П.Ланге. Однак у рослин одного ботанічного виду насіння за величиною, формою і кольором іноді бувають схожі між собою. 

Рис. 1. - Посівний матеріал овочевих рослин (вертикальними лініями позначена дійсна довжина насіння)

Родина Капустяні: 1 – насіння капусти; 2 – насіння редиса; 3 – насіння ріпи.

Родина Лободові: 4 – буряк: А - зовнішній вигляд насіння (а - сім' ядолі, б – корінець, в –перисперм), Б і Б1 – зовнішній вигляд супліддя, В – супліддя у розрізі; 5 – шпинат : А – зовнішній вигляд плоду (зліва – збоку; справа – спереду), Б – будова плоду (а – насіннева оболонка – інтегумент, б - плодова оболонка – перикарпій, з - сім' ядолі, г – перисперм, д – первинний корінь).

Родина Селерових: 6 – морква; а – зовнішній вигляд плода, б – поперечний розріз плода;7 – петрушка: а - зовнішній вигляд плода, б – вид половини плода збоку, вид плода у розрізі; 8 – пастернак: а - зовнішній вигляд насіння, б – вид насіння у розрізі; 9 – укріп: а – зовнішній вигляд плода, б - поперечний розріз плода; 10 –селера: а – вид насінини зпереду.

Рис. 2. – Посівний матеріал овочевих рослин

Родина Пасльонові: 1 - томат: а - зовнішній вигляд насінини, б - будова насінини, в -насінина покрита волосинами довжиною 0,5 мм; 2 - баклажан (насінина у розрізі) 3 -перець (насінина у розрізі)

Родина Бобові: 4 - горох: а - насіння зморшкувате, б - насіння гладке: 5 - квасоля (насіння у розрізі); 6 - боби .

Родина Гречишні: 7 - ревень; 8 - щавель;

Родина Айстрові: 9 - салат-латук; 10 - салат-ендивій; 11 - артишок;

Родина Лілейні: 12 -цибуля ріпчаста: а - зовнішній вигляд насінини, б - насіння у розрізі; 13 - спаржа;

Родина Гарбузові: 14-огірок: 15-диня; 16-кавун, 17-гарбуз;

Родина м'ятликові: 18-кукурудза цукрова.

Так, для визначення насіння рослин родини Капустяні користуються методом анатомічного зрізу (рис.), а інших рослин із цієї родини-хімічним методом Е.Ф.Єрмилової (дві-три насінини поміщають з пробірки, заливають двома-трьома каплями 10-процентного розчину NаОН або КОН і витримують протягом 2 год. При температурі 20...25°С.) Насіння капусти зафарбовують розчин у вишневий, а інших (редьку і редис) в золотисто-жовтий колір.

Порядок виконання роботи

1. Заповнити таблицю № 4, описавши 5-10 назв рослин.

2. Користуючись розбірною дошкою і шпателем, розділити насіння за ботанічними видами.

3. Вибравши один вид насіння, користуючись визначником М.В.Алекссєвої або ключем К.П.Ланге (додаток 1... 2), визначити видову назву насіння і дані занести в таблицю № 1.

4. В робочий зошит наклеїти 5-10 насінин. Вказати рід, вид, назву овочевих рослин, що наклеїли.

5. Користуючись лупою, замалювати насіння.

Таблиця №4.

Родина, рід, вид, назва   Довжина, мм   Форма   Колір   Поверхня   Число насіння в 1г.   Інші відмінності.  

Матеріали і обладнання. Колекція посівного матеріалу (без назви); таблиці посівних властивостей насіння, рисунки насіння. Лупи, пакети із сумішшю насіння, розбірні дошки, шпателі, клей, підготовлений препарат із зафарбованим розчином по методу Е.Ф.Єрмолової.

Завдання № 2. Встановити вид овочевих рослин за сходами і першому справжньому листку.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...