Главная Обратная связь

Дисциплины:


Визначення за проростками та будовою першого листкаЗнайомство з морфологією рослин різних ботанічних родин дозволяє встановити відміни та єдинство між ними у всіх фазах росту і розвитку. При розпізнаванні овочевих рослин слід звертати увагу на характер росту і розвитку кореневої системи, колір і опущеність підсім' ядольного коліна і т.д. Овочеві культури родини Селерові (морква, петрушка, селера пастернак, укріп) за формою сім' ядолей розрізняються слабо, однак у них добре виражена неоднакова для кожного виду кожного справжнього листка (рис.3)

10-й 13-й 15-й 17-й 21-й 23-й 25-й 27-й см

Рис. З Сходи овочевих рослин родини Селерових

1 - морква (цифри вказують число днів після посіву); 2 - петрушка; 3 - селера, 4 пастернак

Сім'ядолі буряка і шпинату дуже відрізняються від сходів інших родин за формою, товщиною і довжиною (рис. 4)

Рис.4 - Схоли овочевих рослин родини Лободових

1- буряк (цифри вказують число днів після посіву); 2 - шпинат

 

Підсім'ядольне коліно буряка столового з антоціановим забарвленням, сім' ядолі подовжено-ланцетовидної форми, перший справжній листок овальний; сім'ядолі і перший справжній листок зелений з антоціановим відтінком. Підсім'ядольне коліно шпинату округле, голе, зелене, сім' ядолі довгі, ланцетовидні, перший справжній листок округло-овалький, зелений, без опушення. У деяких овочевих рослин родини Бобові (горох. ;квасоля)при появі сходів сім'ядолі залишаються в грунті (рис. 5), у рослин родини Гарбузові і Пасльонові вони з'являються над поверхнею грунту (рис. 6).

Рис.5 - Сходи овочевих рослин родини Бобові

1 - горох (цифри вказують число днів після посіву); 2 - квасоля: а - звичайна, що виносить сімядолі на поверхню грунту, б - багатоквіткова з сім’ядолями, що залишаються в грунті.

Рис.6 Сходи овочевих рослин родини Гарбузові

1- огірок; 2 - кавун; 3 - диня; 4 - скидання часінпевої оболонки за допомогою бугорка біля кореневої шийки, що впирається у нижній край насіннєвої оболонки, в -сім' ядолі, що вивільнилися від сім'ядолі; 5 - томат; 6 - баклажан; 7 -перець.

 

Однодольні рослини (цибуля, кукурудза) мають сім' ядолю, форма якої шиловидна, не розділена на пластинку і черешок (рис. 7).

Рис.7 - Сходи цибулі

1- насіння, що проростає; 2 - розвиток сходів; 3 - утворення придаточного кореня і першого справжнього листка; 4 - сіянці цибулі через 25 днів після появи сходів. Частини молодої рослини цибулі: а - зони продовження ростка сім' ядолі, б -сім'ядоля; в - перший листок, що виходить із трубчастої сім' ядолі; г - придаточні корені, що появилися із верхньої частини дінця; д - насіннева оболонка; е - первинне дінце; .к - первинна брунька; з - пора в сім' ядолі з справжнім листком, що виходить з неї, і - первинний корінь.Культури родини Капустяні слабо розрізняються за формою сім' ядолей, але в них різновидна форма першого справжнього листка (рис.8).

 

 

 

Рис. 8 - Сходи овочевих рослин родини Капустяні

1 - редис; 2 - ріпа; 3 - капуста; 4 - форма першого листка у різновидів капусти: а -білокачанна, б - краснокачанна, з - савойська, г - брюссельська, д - листова, е - кольрабі, ж - цвітна.

Для представників цієї родини характерна різниця в загартовуванні і опушені справжнього листка. У щавлі підсім'ядольне коліно округле, сім'ядолі і перший справжнійлисток овальні, темного кольору і кислуваті на смак.

У ревеня під сім'ядольне коліно з антоціановим кольором, сім'ядолі товсті, м'ясисті, перший справжній листок овальний, зелений, м'ясистий.

Сходи овочевих рослин родини Айстрові і М'ятликові показані на рис. 9.

1-й 2-й 3-й 4-й 5-й 6-й 7-й 9-й 11-й 14-й

Рис.9- Сходи родини Айстрових. М'ятликових

1 - салат (цифри вказують число днів від сходів); 2 - артишок; 3 — кукурудза цукрова: а -первинний корінь, б - придаточні корені, в - брунька

У салата підсім'яне коліно, сім'ядолі і перший справжній листок округлі. Сходи рослин родини Астрові нагадують сходи щавлю. Цибуля ріпчастамає одну сім'ядолю трубчастої форми, сходить вічко видно, виносить назовні насінину; цибуля-батун відрізняється більш світлими листками; у цибулі-порія більш тонкі і гострі листки з синюватим відтінком, дольовою борідкою на першому справжньому листку.

Сім'ядолі у спаржі на поверхнюне виносяться, сходи шиловидні, із зачатком кладодій. У кукурудзи цукровий листок злегка відігнутий донизу, широкий, воронковндно розкритий, голий або слабо опушений, зелений.

Родина Капустяні. Плід - двостворчастий стручок, формується з двох плодолистиків, що утворюють вздовж плода перегородку. Стінки плоду сухі, при дозріванні розтріскуються. Верхня частина стручка називається клювиком, вона не має ні створом, ні перегородки. Плід редису і редьки у вигляді клювика, що дуже розрісся, який не розтріскується при дозріванні насіння. Родина Селерових. Квітки зібрані в складний зонтик, який складається з 25-30 простих зонтиків.

Родина Лободових. (буряк, шпинат). Квітки зібрані в суцвіття. Плоди при дозріванні зростаються з навколо плідниками і утворюють супліддя-клубочки. У буряка клубочки розміщуються на окремих квітконосах - колоссях, які розташовані на розгалужених стеблах. У шпинату суцвіття формуються на основних стеблах в пазухах листків.

Родина Бобові. (горох, квасоля). Плід-боб, утворюється з одного плодолистика без повздовжньої перегородки.

Родина Гарбузові. (огірок, кавун, диня, гарбуз, кабачок). Представники цієї родини утворюють м' ясистий плід - ягоду (гарбузину).

Родина Пасльонові. (томат). Плід - ягода. Суцвіття зібрані у складну розгалужену або просту китицю Плід має 2 - 5 , а іноді і більше гнізд-камер, в яких розміщується насіння.

Порядок виконання роботи:

1. Заповніть таблицю 5.

2. Отримайте занумерований роздатковий метеріал у фазі сходу, першого

справжнього листка, розсади 5...10 видів овочевих рослин.

3. Користуючись літературою і наглядними посібниками, визначте родину, рід, видовий склад рослин, дайте назву.

4. Опишіть колір і опушеність підсім'яного коліна, першого справжнього листка, охарактеризуйте суцвіття і плід.

5. Опишіть і замалюйте у зошиті форму сім'ядолей, першого справжнього листка, розеточних листків, суцвіть, плодів.

Таблиця №5.

Визначення овочевих рослин за сходами, вегетативними і репродуктивними органами

Родина, рід, вид, назва   Форма, колір, опущеність і інші особливості  
Сім'ядолей і гіпокотеля   Першого справжнього листка   Стебла і листків   Квітки і суцвіття   Плода  
                       

 

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...