Главная Обратная связь

Дисциплины:


Теоретичні відомості. Для виробництва пресованих комбікормів застосовують валково-матричні і штангові пресиДля виробництва пресованих комбікормів застосовують валково-матричні і штангові преси. Валково-матричні преси використовують для виробництва гранульованих кормів сухим способом, шнеково-матричні – вологим способом і штангові – для виробництва повнораціонних брикетів, а також для брикетування соломи, сіна та висівок.

При пресуванні на комбікорми діють стискуючі сили робочих органів, а їм протидіють пружні властивості продукту. Міцність гранул і брикетів залежать від властивостей і стану, температури, вологості і степеня подрібнення пресованого продукту, а також від характеру і терміну пресування, стану пресуючої поверхні.

Оптимальна вологість, яка відповідає найбільш міцному зчепленню частинок комбікорму в залежності від його складу і способу пресування, коливається в значних межах:

- при гранулюванні сухим способом без значного попереднього зволоження комбікорму вологість повинна бути 16 – 17 %,

- при гранулюванні вологим способом із зволоженням комбікорму перед пресуванням і подальшим сушінням гранул, приймають вологість 34 – 35 %,

- при пресуванні в брикети повнораціонних і грубих кормів вологість повинна бути 16 – 18 %, висівок – 6 – 8 %.

При гранулюванні вологим способом комбікорм перед пресуванням попередньо нагрівають до 60 – 80 ˚С, що сприяє більш рівномірному розподілу поверхневої вологи і збільшує пластичність продукту. Комбінована обробка (подрібнення, зволоження і підігрів) надає продукту найбільшої пластичності і створює ефективні умови для пресування. Щільність готових гранул збільшується.

При гранулюванні комбікормів сухим способом з метою збільшення щільності, стійкості гранул до руйнування і збільшення поживної цінності, в розсипні комбікорми перед пресуванням вводять певну кількість зв’язуючих добавок:

- меляси – до 7 % (для ВРХ), до 5 % (для свиней) і до 3 % (для птиці і риби),

- солоного гідролу – до 5 %.

 

Порядок виконання роботи

1. Вплив хімічного складу комбікормів на ефективність їх пресування.

Готують три зразки комбікорму масою по 200 г кожний. Перший зразок – комбікорм-концентрат з високим вмістом крохмалю зернових компонентів, другий зразок – БВД з високим вмістом білка 30 % і більше, третій зразок – кормова суміш з високим вмістом клітковини. Всі три зразки гранулюють в лабораторному пресі без пропарювання і без зв’язуючих речовин, але матриця повинна бути розігріта до температури 50 – 60 ˚С. одержані гранули аналізують, визначаючи їх питому вагу, розбухання в воді, стирання. Отримані дані заносять в табл. 14.

 

Таблиця 14

Ефективність пресування комбікомів з різним хімічним складомХарактеристика комбікорму, який пресується Вологість, % Діаметр гранул, мм Питома вага гранул, кг/см3 Розбухання, хв Стирання, %
           

 

2. Ефективність технологічних способів гранулювання комбікормів.

Перший спосіб – з використанням води для гранулювання.

Розсипний комбікорм зволожують до вологсті 16,0 – 17,5 %. Комбікорм змішують з водою і витримують 10 хв, потім гранулюють при температурі матриці 80 – 85 ˚С. Гранули сушать в сушильній шафі притемпературі 80 ˚С протягом 15 хв, охолоджують до температури, яка не перевищує температуру навколишнього середовища більше як на 10 ˚С і визначають фізичні властивості. Дані заносять в табл. 15.

Другий спосіб – з використанням пари.

Перед гранулюванням 200 г комбікорму пропарюють 2 хв під тиском 0,20 мПа (без створення надлишкового тиску в робочій зоні пропарювача). Заміряють температуру комбікорму і відбирають пробу масою 50 г для визначення вологості суміші. Розігрітий і зволожений комбікорм гранулюють при температурі матриці 80 – 85 ˚С. Гранули охолоджують до температури, яка не перевищує температуру навколишнього середовища більше як на 10 ˚С і визначають фізичні властивості. Дані заносять в табл. 15.

Третій спосіб – темперування (кондиціювання).

Пропарюють при вище названих режимах комбікорм в термоізольованій ємкості 1 годину. Потім комбікорм гранулюють при температурі матриці 80 – 85 ˚С. Далі все роблять, як і в другому способі.

 

Таблиця 15

Ефективність технологічних способів гранулювання комбікормів

Спосіб гранулювання Вологість вихідного комбікорму, % Суміш, яка пресується Якість гранул
температура, ˚С вологість, % Питома вага гранул, кг/см3 Розбухання, хв Стирання, %
             

3. Використання зв’язуючих речовин і інших добавок при гранулюванні.

Дослідження проводять на одному й тому ж рецепті комбікорму. Готують зразок масою 1000 г. Потім готують мелясу, підігріваючи її до температури 50 ˚С. відважують п’ять наважок комбікорму по 100 г кожна. Першу наважку комбікорму гранулюють при температурі матриці 80 – 85 ˚С без меляси, в наступні наважки добавляють 1, 2, 4 і 6 % меляси, ретельно перемішуючи комбікорм.

Одержані гранули охолоджують і вивчають їх фізичні властивості. Готують також дві наважки комбікорму (по 100 г), в пешу добавляють 5 % терпела або мергеля, в другу 5 % терпела або мергеля і 3 % меляси. Обидві наважки комбікорму гранулюють і вивчають фізичні властивості гранул.

Добрі результати дає використання клейстерів зернових мучок. Подрібнюють 100 г зерна вівса, просіюють через сито з отворами ø 0,5 мм. З борошняно фракції відбирають наважку масою 20 г і розчиняють у холодній воді в співвідношенні 1:4, потім цю суспензію вливають в киплячу воду об’ємом 100 мл. Після відновлення кипіння, суміш кип’ятять 5 хв. зважують мірний циліндр і вливають в нього суміш, охолоджену до 50 ˚С і знову зважують. Знаючи різницю мас і об’єм суміші, враховують її питому вагу.

Готують чотири наважки комбікорму, по 100 г кожна, і добавляють 1, 2, 4 і 6 % одержаної зв’язуючої речовини. Суміш гранулюють при температурі матриці 80 – 85 ˚С. Гранули охолоджують і визначають їх фізичні властивості.

Всі отримані результати записують в табл. 16.

 

Таблиця 16

Ефективність використання зв’язуючих речовин при гранулюванні

sdamzavas.net - 2017 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...