Главная Обратная связь

Дисциплины:


Правила користування вагами АДВ-2001. Аналітичні ваги є точним фізичним приладом, користування яким дозволяється тільки за умови суворого дотримання правил, що забезпечують необхідну точність зважування. Тому за аналітичними вагами необхідний спеціальний догляд і кожний працюючий на них повинен засвоїти і суворо виконувати правила користування ними.

2. Ваги повинні бути захищені від можливих струсів. Їх необхідно встановлювати на мармуровій або дерев'яній дошці, поміщеній на укріплених у капітальній стіні кронштейнах, застосовуючи прокладки з мікропористої гуми для зменшення струсів.

3. Ваги повинні бути захищені від різких коливань температури, дії прямих сонячних променів і дії парів, різноманітних хімічних речовин.

4. Аналітичні ваги розраховані на граничне навантаження 200 г, понад яке навантажувати їх забороняється.

5. Не дозволяється зважувати предмети, що мають температуру, відмінну від температури ваг.

6. Ваги повинні бути точно встановлені по вертикалі та горизонталі.

7. Усередину футляра ваг та на фундаментну дошку забороняється поміщати будь-які сторонні предмети, посуд і гирьки. Зважування дозволяється робити тільки в спеціальній тарі (бюкси, годинникові скельця, тиглі), що поміщаються на ліву чашку ваг. Гирьки поміщають тільки на праву чашку ваг. Не можна зважувати на папері і ставити на чашку ваг забруднені або вологі предмети.

8. Предмети, які необхідно зважити і гирьки потрібно вносити тільки через бічні дверцята футляра. Передню раму футляра не дозволяється піднімати при зважуванні, а при зважуванні дверцята футляра ваг повинні бути закриті.

Леткі речовини необхідно зважувати в щільно закритій тарі.

9. Ваги необхідно утримувати в абсолютній чистоті. Якщо зважувана речовина розсипана на чашці ваг або на дно футляра ваг, то її необхідно видалити спеціальною щіточкою.

10. Гирьки потрібно брати тільки пінцетом із кістяними наконечниками. Гирьки і предмети, що зважуються дозволяється поміщати на чашки ваг або знімати з них тільки при повному аретируванні ваг. Ящик із гирьками можна відчиняти тільки на час їхнього переносу на чашку ваг або назад. Варто остерігатися падіння гирьок на підлогу, тому що при цьому їх можна легко загубити.

11. На мармурову або дерев'яну дошку, укріплену на кронштейнах, не дозволяється поміщати сторонні предмети, що не мають відношення до зважування. Справа від ваг потрібно поміщати гирьку, перед вагами - робочий зошит, зліва від ваг - ексикатор із предметами, що треба зважити. Предмет, який зважуємо, потрібно поміщати в ексикатор за 30 хвилин до зважування (у ваговій кімнаті).

12. До і після кожного зважування необхідно перевіряти «нульову точку» ваг.13. Щоб уникнути перекосу чашки ваг, навантаженої гирьками або предметом, який ми зважуємо, їх необхідно поміщати на середині чашки. Найбільш важкі гирьки поміщають у центр чашки, а більш легкі -симетрично навколо них. При підрахунку гирьок необхідно користуватися таблицею поправок, додатків до гирь.

14. Остаточне зрівноважування ваг роблять «гусариком», що поміщається на відповідний розподіл шкали коромисла (на вагах вА-200), і по відхиленню мікрошкали. Гусарик пересувають за допомогою спеціального стрижня з рухливим гачком. Пересування стрижня роблять правою рукою, злегка спираючись пальцями на бічну стінку футляра ваг.

15. Запис результатів зважування роблять по порожніх гніздах у ящику, перевіряючи потім записане при розміщенні гирьок по гніздах, по закінченні зважування. Отриманий результат заносять по установленій формі в робочий зошит. Забороняється робити записи на окремих шматках паперу.

16. По закінченні зважування перевіряють: а) чи аретируванні ваги, б) всі чи дверцята футляра щільно закриті, в) чи знятий гусарик із коромисла і чи підвішений на гачок, г) чи чисті чашки ваг, д) чи закритий ящик із гирьками.

17. Якщо ваги несправні, то студент повинен звернутися про допомогу до викладача, не намагаючись самостійно виправити їх. Кожний студент прикріплюється на увесь час роботи до визначених ваг, що компенсує помилки, обумовлені нерівноплічністю різних ваг і вжитком різних гирьок.

18. На аналітичних вагах забороняється робити грубі зважування, для чого призначаються хіміко-технічні й аптечні ваги.

19. При роботі на демпферних вагах необхідно, крім того, перевіряти правильність калібрування мікрошкали по гирьці в 10 мг, яка, будучи підвішена на спеціальну планку, повинна зміщати точку рівноваги ваг (від нуля) на 10 значних розподілів мікрошкали. Якщо цього не відбувається, потрібно заявити про це викладачеві.

20. Не дозволяється спиратися на мармурову (або дерев'яну) дошку, на якій розташовані ваги, щоб уникнути порушення горизонтальності установки ваг і достовірності їхніх показань.

21. Перебування у ваговій кімнаті дозволяється тільки на час зважування.

22. Усередині футляра ваг поміщають у спеціальній посудині твердий осушувач (наприклад, плавлений хлорид кальцію, п’ятиокис фосфору). Футляр ваг закривають чохлом із щільної матерії. Для осушки не можна застосовувати концентровану сірчану кислоту, тому що вона може ушкодити ваги.

23. Регулювання ваг провадиться студентом при викладачеві. Про несправність або поломку ваг студент повинний негайно повідомити викладача.

24. Дійсні правила повинні бути вивішені на значному місці у всіх вагових кімнатах.

 

1.4 Техніка зважування

 

За правилом моментів сил маса предмета, що зважується тільки тоді буде дорівнює масі гирьок, коли плечі ваг мають однакову довжину і якщо гирьки і предмет (при зважуванні в повітрі) мають приблизно однакову щільність. Тому для точного визначення ваги, особливо у відношенні предметів великого об’єму, необхідно вводити поправку на зважування в повітрі, з огляду на щільність предмета, що зважуємо, так і щільність гирьок.

У демпферних вагах коливання коромисла відбуваються аперіодично і закінчуються приблизно протягом 20 секунд. Це обумовлено дією повітряних демпферів. Якщо спочатку покласти гирьку в 10 мг на ліву чашку, а потім перенести її на праву чашку й обидва рази зробити відповідні відліки, то відхилення по мікрошкалі в протилежні сторони повинні бути рівними, якщо ваги знаходяться в справному стані.

Для ефективного демпферування зазори між циліндрами демпферів повинні бути невеличкими і повинна бути виключена можливість попадання пилу або інших речовин, що можуть порушити нормальну роботу демпферів. Аперіодичні ваги звичайно забезпечені оптичною системою, що дозволяє одержати збільшене зображення освітленої мікрошкали, що проектується на екран з матового скла з нанесеною посередині вертикальною рисою. Цей екран укріплений у нижній частині футляра ваг, на його передній стінці. Устрій для оптичного відліку виключає необхідність вживати гирьки менше 0,01 г. Надійність показань ваг залежить від правильності їхньої установки.

Для аперіодичних ваг чутливість повинна бути постійною при всіх навантаженнях, що припускаються тому що в противному випадку ціна розподілів шкали буде змінюватися.

Точки підвісу чашок і коромисла повинні лежати в одній площині. Положення ребер призм змінюються по мірі їхнього зносу і чутливість ваг має тенденцію до зниження з збільшенням навантаження. Це погано у випадку звичайних аперіодичних ваг, але для аперіодичних ваг, коли градуювання шкали безпосередньо залежить від чутливості, це має велике значення. Для перевірки аперіодичних ваг необхідно регулярно визначати їхню чутливість при різноманітних навантаженнях. Чутливість демпферних ваг перевіряють по числу розподілів, на який зміщається положення рівноваги ваг від положення нульової точки при навантаженні правої чашки ваг гирькою вагою 10 мг. Положення рівноваги повинно зміщатися на 10 значних або 100 дрібних розподілів мікрошкали, укріпленої на стрілку. Якщо відхилення буде більше або менше, те необхідно відрегулювати чутливість шляхом зсуви центру ваги ваг.Коли гирьки вагою більше 10 мг поміщають на ваги, пучок світла, що освітлює шкалу, перестає освітлювати екран, тому що мікрошкала йде з поля зору. Тому зручніше добір гирьок, вагою більш 10 мг, робити по макрошкалі, після чого відлік міліграмів і їх часток робити по мікрошкалі, щоб при правильному доборі гирьок шкала знаходилась в полі зору.

За допомогою системи важелів, що знаходиться на правій бічній стінці футляра ваг, гирьки–кільця можна навішувати на планку, укріплену на коромислі, що відповідає накладенню на праву чашку ваг звичайних гирьок тієї ж ваги.

Опускання і підняття важелів досягають обертанням лімбів, укріплених на правій стороні у верхній частині футляра ваг. Лімби обертають два обертові диски з нанесеними на них цифрами. При повороті зовнішнього лімбу на планку можна помістити гирьки - сережки від 900 до 100 мг, а при повороті внутрішнього лімбу – гирьки -кільця від 90 до 10 мг.

Загальну вагу розміщених гирок відраховують, користуючись нерухомим покажчиком, укріпленим поруч із лімбами. Наприклад, якщо на нижньому лімбі проти покажчика стоїть цифра 4, а на внутрішньому - 50, то це означає, що на планку навішено 450 мг. Міліграми і десяті частки міліграма знаходять по розмірі відхилення мікрошкали від положення нерухомої вертикальної риси, що знаходиться на матовому екрані. Таким чином, міліграми і десяті частки міліграма відраховують безпосередньо на екрані незабаром після повороту.

 

 

1.5 Помилки при зважуванні та їх усунення

 

Помилки при зважуванні мають особливо важливе значення при роботі з аналітичними вагами. Вони можуть спричинятись з різноманітних причин, найважливішими з яких є:

1) помилки, обумовлені нерівноплічністю коромисла ваг, що має значення при методі прямого зважування;

2) помилки в зв'язку зі зміною ваги тіл у процесі зважування (речовин і тари);

3) помилки в результаті зважування в повітрі, а не в пустоті (вакуумі);

4) помилки від неправильних показань гирьок (гирок) внаслідок невідповідності їхньої дійсної маси зазначеній на них ваги.

Ця помилка припускається найбільше часто, тому що багато хто безпідставно приймають вагу гирьок за незмінну. Крім того, іноді помилки викликаються зміною положення нульової точки ваг між двома зважуваннями, нерівномірним нагріванням коромисла й інших частин ваг і також з інших причин.

Всіх цих помилок можна легко уникнути, якщо проводити роботу на вагах достатньо акуратно й уважно. Зміна у вазі речовин або тари під час зважування може відбуватися внаслідок адсорбції або втрати вологи. Кількість адсорбованої вологи залежить від хімічного складу речовини. Особливо багато вологи поглинають гідрат окису натрію, сірчана кислота, ангідриди і багато безводних солей. Для того щоб зберегти речовину в сухому виді, адсорбовану вологу видаляють в сушильній шафі, а потім поміщають висушену речовину в ексикатор, що містить осушувач.

Необхідно стежити за тим, щоб предмет що зважується і ваги мали однакову температуру, інакше при зважуванні можна допустити великої помилки.

 

 

1.6 Приведення ваги тіла у повітрі до його ваги в пустоті

 

За законом Архімеда, всяке тіло, занурене в рідину або газ, втрачає у своїй вазі стільки, скільки важить витиснена ним рідина або газ.

Якщо об’єм гирьок дорівнює об’єму речовини, що зважується, то об’єм витисненого ними повітря буде однаковий. Втрати у вазі тіла, що зважуємо, і гирок будуть однаковими тільки в тому випадку, якщо їх щільності також однакові. таким чином, зважування в повітрі може призвести до правильного результату за умови, якщо гирьки загублять у своїй вазі стільки ж, скільки предмет що зважується. Звичайно щільність гирок значно більше щільності предметів що зважуються, а також скляної або порцелянової тари, тому предмет витискує більше повітря, чим гирька, і важить менше, чим він важив би в пустоті. Найбільше часто уживані латунні гирки мають щільність 8,4 г/мл, тому помилка при зважуванні такими гирками, наприклад хлориду натрію з щільністю 2,13 г/мл може бути обчислена по такій формулі:

 

 

де В—дійсна вага тіла в пустоті; Вk - вага тіла , що здається , при зважуванні в повітрі, рівна масі гирок, dв - густина повітря в грамах на 1 мл під час зважування, що залежить від тиску, температури і вологості атмосфери;

dn - густини предмета, що зважуємо, в грамах на 1 мл;

dp - густина гирьок.

Підставляючи Вk, рівне 1 г хлориду натрію, dв==0,0012 г/мл (густина повітря) при 20 і 760 мм ртутного стовпа,

знаходимо, що г., тобто 1.00042 г.

 

Таким чином, 1 г хлориду натрію важить у повітрі на 0,00042 г менше, ніж у пустоті.

 

 

ЗАВДАННЯ

 

1.Ознайомитися з будовою аналітичних ваг, правилами користування, джерелами помилок при зважуванні та методами їх усунення.

2.Провести серію визначень ваги заданого об’єкту (n=20).

3.Привести вагу тіла в повітрі до його ваги в пустоті.

4.Визначити похибку результату.

sdamzavas.net - 2022 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...