Главная Обратная связь

Дисциплины:


ЯК ВИХОВАТИ В СОБІ ГАРНІ МАНЕРИВизначте, у яких ситуаціях герої демонструють гарні манери.

 


1. Михась завітав до Віталика на день народження. За столом хлопець виголосив: «Я не буду їсти нічого, крім торта й цукерок ».


2. Подруги зайшлі до під'їзду. Біля ліфта стояв дідусь. Оленка привіталася. А Люся здивовано запитує: «Цей дідусь твій знайомий?». «Ні, він просто живе в нашому під'їзді», - пояснила Оленка.


3. Сашко після уроків зайшов провідати однокласника Богдана. Двері відчинила його мама. Сашко запитав: «Богдан удома?».


4. До мами прийшла приятелька й питає її маленьку дочку: «Як тебе звати?». «А навіщо вам?» - відповіла дівчинка.


5. Тарас зателефонував Оксанці, але слухавку взяв її брат: «Добрий день, - привітався Тарас. - Запросіть, будь ласка, до телефону Оксану».

 

6. На вулиці перехожий звернувся до хлопця: «Синку, скажи, будь ласка, як пройти до драматичного театру?». Не повертаючи голови, хлопець відповів: «Я не довідкове бюро».


ЯК ВИХОВАТИ В СОБІ ГАРНІ МАНЕРИ


Пам'ятайте!
Всі люди різні й мають право на власні смаки та захоплення. Намагайтеся не вживати вислови, подібні до таких: «Я таку гидотну їжу не люблю й ніколи не їм!», «Поглянь лишень, як убрався! Я б ніколи такого не вдягнув!», «І навіщо ти читаєш цю книжку?! Я вважаю, що вона неймовірно нудна!», «Чому ти товаришуєш з Ніною? Вона мені зовсім не подобається, і я б ніколи з нею не зналася!».

Якщо ви поводитеся чемно щодня, ви звикаєте до цього. Така поведінка стає автоматичною і не потребує від вас навіть роздумів, однак завжди справляє про вас найкраще враження.

Яке значення в людських взаєминах мають такі честіноти, як привітність, доброзичливість, гідність, благорі, дство? Розкрийте роль кожної з них на конкретниі прикладах. Чому, щоб набути гарних манер, потрібно постійно тренуватися?

 

• Що таке церемонія?
• Чому церемонії передбачають жорсткі правила поведінки їх учасників?
• Як виник етикет?
• Яку роль відіграють чесноти в людських взаєминах?
• Яка поведінка свідчить про гарні манери?


1. Намалюйте людину з гарними манерами. Поміркуйте, чи може людина з гарними манерами бути неохайно вдягненою, не зачесаною тощо?
2. Чи можете про себе сказати, що ви людина з гарними манерами? Якщо ні, то спробуйте визначити, чого нам бракує. Складіть для себе 2-3 правила поведінки, які могли б поліпшити ваші манери.
3. Прочитайте оповідання. Розкажіть, про який козацький церемоніал залишив свідчення австрійський посол? Які риси та обставини життя наших предків втілено в описаних церемоніях?

 

 


ЗНАНІ В ЄВРОПІ

Запорізька Січ
- Який усе-таки дивний край, - подумав австрійський посол і занотував до щоденника: «Кількох найбільш знатних козаків було вислано нам назустріч, щоб привітати від імені всього товариства, а коли ми наблизилися до острова, загриміли постріли з важких гармат».
Посол пригадав, як наближався до Січі. Як не напружував зір, козацьку засіку побачив лише зблизька. Для спорудження укріплень січовики обирали розкидані за Дніпровими порогами острови, оточені густими плавнями та невеликими, але глибокими річками. Ворогові, який не знав місцевості, важко було помітити збудовані на них укріплення.

Крім природних перешкод, на непроханих гостей чатували високі земляні вали, глибокі рови, гострий частокіл, вежі з гарматами. Таке поєднання, як переконався посол, робило Січ справді неприступною.

Усередині Січ була так само бездоганно облаштована, як і ззовні. У центрі містився майдан, на якому височіла церква та збиралося козацтво на свої ради. Навколо майдану рівними рядами розташувалися приміщення канцелярії, майстерень, де лагодили і виготовляли зброю, козацькі курені - великі дерев'яні хати, де мешкали січовики.

Життя січовиків було цілком підпорядковане умовам війни навіть тоді, коли ворог був далеко. Власне цим пояснив один козак відсутність жінок на Січі, що так вразило посла. Козаки самі собі були кравцями, шевцями, кухарями.

Кожній справі на Січі - чи то сніданку, чи відвідинам церкви, чи заняттям ремеслами, чи навіть відпочинку - відводився певний час.

Обов'язковими були щоденні військові вправи. У цих герцях на конях, фехтуванні на шаблях, змаганнях куренів в подоланні рівчаків та інших природних перешкод вдосконалювалася вояцька вправність козаків, зростала їхня сила.

В тих заняттях брали участь джури - хлопчики-підлітки, яких було чимало на Січі. Вони жили в куренях, виконували найрізноманітніші доручення своїх наставників, училися в січовій школі. Найобдаровані-ші з них співали в церковному хорі, а згодом могли продовжувати освіту в Києві чи деінде.

Дуже поважали на Січі літніх козаків - «дідів». Усім відомо, що козак здебільшого гинув у бою. Тож ті мудрі «діди», яким щастило дожити до глибокої старості, мали величезний життєвий і вояцький досвід. їхнє слово було законом для молоді.

Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...