Главная Обратная связь

Дисциплины:


Приклади колоній багатоклітинних організмівДо тварин, що утворюють колонії, належать більшість губок і кишковопорожнинних, практично всі моховатки, багато оболонників і деякі інші тварини. Найбільш цікавими з них, певно, є коралові поліпи і сифонофори.

Коралові поліпиживуть у теплих тропічних морях, де темпера­тура води не нижча за +20 °С і на глибинах не більш ніж 20 метрів

Багатоклітинні організми. Взаємодія клітин. Тканини 241

Мал. 48.1.Коралові поліпи: грибний корал (а); Мал. 48.2.Кораловий атол гігантська килимова актинія (б)

є рясний планктон, яким вони живляться. Поліпи нерухомо закріпле­ні на спільному для всієї колонії скелеті і зв'язані між собою живою мембраною, що їх укриває, а іноді і трубками, що пронизують вапняк (мал. 48.1).

Скелет утворюється зовнішнім епітелієм поліпів, причому голов­ним чином їх основою, тому живі особини залишаються на поверхні коралової споруди, а вся вона безперервно росте. Кількість поліпів, що становлять колонію, постійно збільшується шляхом їх нестате­вого розмноження — відбрунькування. Такі колонії можуть розтя­гуватися на десятки кілометрів (мал. 48.2).

Пливучі колоніальні гідроїди учені виділяють в окремий підклас сифонофорів(мал. 48.3). Сифонофори прозорі, найчастіше мають райдужне забарвлення. Вони є колоніями, до складу яких входять як особини у вигляді поліпів, так і особини у вигляді медуз.

У колонії сифонофорів окремі особини виконують роль спеціалі­зованих органів, у результаті чого утворюється певний надорганізм. Угорі колонії розміщується пневматофор — видозмінена медуза, що виконує одночасно роль повітряного міхура, який підтримує всю колонію на плаву, і вітрила, що забезпечує його рух за рахунок ві­тру. Залозисті клітини ендодерми пневматофора можуть виділяти газ, який дозволяє спливати нагору, а через скорочення його стінок повітря із газової порожнини витискається, так що колонія занурю­ється на глибину.

Під міхуром на стовбурі колонії розміщуються плавальні дзво­ни (теж медузи), потім гастрозоїди (мисливці, що збирають їжу), а за ними — гонофори (побудовані як медузи і містять статеві залози).

Живляться сифонофори дрібними організмами, яких ловлять за допомогою особливих арканчиків, по всій довжині густо вкритих жалкими клітинами.

ОРГАНІЗМОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ

а б в

Рис. 48.3.Сифонофори: португальський кораблик (о); плавуча філофора (б); наномія (в)

Колонія сифонофорів може досягати кількох метрів завдовжки.

До сифонофорів належать деякі отруйні форми, смертельно не­безпечні для людини, наприклад португальський кораблик. Він во­диться у тропічній частині Атлантики, у водах Карибського моря і в Середземному морі. Інколи португальські кораблики потрапляють у Гольфстрім і переносяться цією течією у протоку Ла-Манш.Португальський кораблик дістав таку назву за яскравий різно­кольоровий плавальний міхур, що нагадує вітрило середньовічного португальського судна.

Опорні точки

Багатоклітинні організми можуть утворювати колонії з кількох особин, більш чи менш тісно зв'язаних між собою, зазвичай таких, що мають однаковий генотип і спільний обмін речовин та системи регуляції. Колонія має спільне тіло, яке не належить окремо жод­ній особині, що входить до її складу. Усі члени колонії можуть мати однакову будову, але частіше спостерігається їх диференціювання за будовою і функціями.

Серед тварин до таких організмів належать різні види корало­вих поліпів, моховаток, губок.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...