Главная Обратная связь

Дисциплины:


Поняття акселерації і доказ в певних фактахМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

«КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»

Міжуніверситетський медико-інженерний факультет

Кафедра фізичної реабілітації

ДОМАШНЯ КОНТРОЛЬНА РОБОТА

з дисципліни «Вікова фізіологія»

на тему

«Акселерація»

Виконав:

Студент 3-го курсу

Групи ЗЛ-01

Гулий Владислав Сергійович

Перевірив:

К.п.н. Доцент

Бочкова Н.Л.

КИЇВ 2012

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………3

РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ АКСЕЛЕРАЦІЇ…………………….4-12

1.1 Поняття акселерації і доказ в певних фактах………………………4-8

1.2 Акселерація підлітків………………………………………………..8-9

1.3 Наслідки акселерації в організмі дітей і підлітків………………..9-12

РОЗДІЛ 2. БОРОТЬБА З НЕГАТИВНИМИ НАСЛІДКАМИ АКСЕЛЕРАЦІЇ……………………………………………………………...13-19

2.1 Боротьба з хворобами…………………………………………….13-18

2.2 Прогнози розвитку акселерації і формуванні людини в майбутньому…………………………………………………………………18-19

ВИСНОВКИ…………………………………………………………………….20

СПИСОК ВИКОРИТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ВСТУП

Термін «акcелерація» був запропонований Лейпцизьким лікарем Кохом (E. Koch). В літературі так само зустрічається термін Secular trend (секулярний або віковий тренд), в порівнянні з терміном акцелерацій, поняття більш широке, що охоплює весь комплекс морфо-функціональних змін сучасної людини.

Як явище акселерація почала спостерігатися в середині позаминулого століття і охопила всі європейські та неєвропейські країни . Так, за сто років, з 1880-го по 1980 рік, тобто за п'ять поколінь, чоловіки - голландці «виросли» приблизно на 15 см, шведи - на 10, французи - на 8, а ось португальці - всього на 3,7 см. Мова йде про чоловіків, тому що в європейських країнах століттями накопичувалася статистика по новобранцям, що надходять в армію, а жінок почали вимірювати пізніше. Швейцарські дослідники , які вивчали секулярний тренд на Сейшельських островах в Індійському океані, відзначають, що там акселерація ще щосили йде. З 1998-1999-го по 2005-2006 роки вони щорічно заміряли зростання 15-річних підлітків: зріст хлопчиків в середньому збільшувався на 1,14 см в рік, дівчаток - на 1,82 см.

 

РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ АКСЕЛЕРАЦІЇ

 

Поняття акселерації і доказ в певних фактах

В даний час вчені виділяють 2 підлітковы періоди: 10-14 років і 15-17 років. На відміну від дитячого віку в цей період починає складатися організм дорослої людини. Цей період характеризується також початком статевого дозрівання.

Фізичним проявом підліткового віку стає збільшення зростання. Швидке зростання починається в середньому у дівчаток в 12 років і у хлопчиків у 14 років. Помічено, що дівчатка 13-14 років, в основному, вище і важче, ніж хлопчики того ж віку.Це обумовлено посиленим ростом кісток, що надає тимчасову тонкість в фігурі. Це супроводжується розслабленням зв'язок і сутулість. Тільки після цього настає період росту м'язів.

У психологічному плані підлітки «починають усвідомлювати свої можливості і задатки, що в свою чергу викликає появу інтересу до сенсу життя, до проблеми вибору роду занять або роботи, свого місця в сім'ї і в суспільстві» Загалом, відбувається повна переоцінка цінностей, психологічна збудливість і нервозність підвищені, спостерігається т.зв. «Максималізм»[4].

Ні в якому разі не можна забувати, що кожен людський організм суто індивідуальний, і у кожного настає підлітковий вік по-різному: у когось раніше, у когось пізніше. Один хлопчик у 14-15 років виглядає вже дорослим, інший - тільки-тільки починає розлучатися з дитинством. Це чисто зовні.

Зростова акселерація характеризується тим, що з року в рік у підлітка в значно прискореному темпі підвищується середня вага, підвищується зростання, збільшуються розміри обсягу грудної клітини і т.д. Акселерація, тобто прискорений розвиток організму, - стала найбільш відмітною рисою відбуваються в організмі сучасної людини змін.

Ці процеси прискореного розвитку починають проявлятися ще під час внутрішньоутробного розвитку, тобто коли дитина знаходиться ще в утробі матері, коли надзвичайно швидко росте плід. Так вага однорічної дитини вище ваги заплідненої клітини в 2 000 000 000 000 разів. У наступні за цим 20-25 років підвищення ваги йде менше, ніж у 20 разів. Протягом усього життя людини періоди бурхливого зростання змінюються періодами відносного спокою, оскільки поряд зі зростанням відбуваються морфологічна диференціація і функціональна спеціалізація органів і тканин. Ці процеси в свою чергу починають стримувати, сповільнювати загальне зростання організму[7].

У сучасний час у дитини 6 років такий зріст і вагу, як і кілька десятиліть тому мали діти 7 років, а зростання першокласників збільшився на 10 см. Так в учнів молодших класів при проведенні мед. оглядів зазначено, що у нормально розвиваються дітей з вагою до 60 кг ріст сягає 140 см. За останні 40 років середня вага дітей шкільного віку збільшився на 4 кг.

З вищепереліченого можна зробити висновок, що в нинішній час темпи фізичного розвитку людини сильно змінилися. Те ж саме можна сказати і про дітей підліткового віку.

Довжина тіла

Це найбільш стабільний показник, що характеризує стан пластичних процесів в організмі і в якійсь мірі рівень його зрілості. Довжина тіла новонародженої дитини коливається від 46 до 56 см. Прийнято вважати, що якщо новонароджена дитина має довжину тіла 45 см і менше, то він недоношене. Довжина тіла у дітей першого року життя визначається з урахуванням щомісячного її збільшення. У першому кварталі життя щомісячна надбавка довжини тіла складає 3 см, у другому - 2,5, в третьому - 1,5, в четвертому - 1 см. Загальна надбавка довжини тіла за 1-й рік - 25 см. За 2-й і 3-й роки життя прибавки довжини тіла становлять відповідно по 12-13 і 7-8 см. Довжина тіла у дітей від 2 до 15 років обчислюється також за формулами, запропонованими І. М. Воронцовим, А. В. Мазурін (1977). Довжина тіла дітей в 8 років дорівнює 130 см, на кожний відсутній рік від 130 см віднімається 7 см, на кожний перевищує рік додається 5 см[10].

Маса тіла

Маса тіла на відміну від довжини є більш лабільним показником, який порівняно швидко реагує і змінюється під впливом різних причин екзо-і ендогенного характеру. Маса тіла відображає ступінь розвитку кісткової і м'язової систем, внутрішніх органів, підшкірної жирової клітковини. Маса тіла новонародженого становить в середньому близько 3,5 кг. Новонароджені масою 2500 г і менше вважаються недоношеними або народилися з внутрішньоутробною гіпотрофією. Діти, що народилися з масою тіла 4000 г і більше, розглядаються як великі.

В якості критерію зрілості новонародженої дитини використовується масо-ростовий коефіцієнт, який в нормі становить 60-80. Якщо його величина нижче 60 - це свідчить на користь вродженої гіпотрофії, а якщо вище 80 - вродженої паратрофії.

Після народження протягом 4-5 днів життя у дитини відбувається втрата маси тіла в межах 5-8% від вихідної, тобто 150-300 г (фізіологічне падіння маси тіла). Потім маса тіла починає підвищуватися і близько 8-10-го дня досягає початкового рівня. Зниження маси тіла більш ніж на 300 г не можна вважати фізіологічним. Основна причина фізіологічного падіння маси тіла - насамперед недостатнє введення в перші дні після народження немовляти води і їжі. Має значення втрата маси тіла у зв'язку з виділенням через шкіру і легені води, а також первородного калу, сечі.

Слід враховувати, що у дітей 1-го року життя збільшення довжини тіла на 1 см, як правило, супроводжується збільшенням маси тіла на 280-320 м. При розрахунку маси тіла дітей 1-го року життя з масою при народженні 2500-3000 г за вихідний показник береться 3000 Швидкість наростання маси тіла дітей після року значно сповільнюється. Маса тіла у дітей старше року визначається за формулами, запропонованими І, М. Воронцовим, А. В. Мазурін (1977).

Маса тіла дитини в 5 років дорівнює 19 кг; на кожний відсутній рік до 5 років віднімається 2 кг, на кожний наступний рік додається 3 кг. Для оцінки маси тіла дітей дошкільного та шкільного віку в якості вікових норм все ширше використовуються двомірні центильні шкали маси тіла при різній довжині тіла, побудовані на оцінці маси тіла за довжиною тіла всередині віково-статевих груп[10].

Окружність голови

Окружність голови при народженні в середньому становить 34 - 36 см. У подальшому вона особливо інтенсивно збільшується в перший рік життя, складаючи до року 46 - 47 см. У перші 3 місяці життя щомісячний приріст окружності голови складає 2 см, у віці 3 - 6 місяців - 1 см, протягом другого півріччя життя - 0,5 см. До 6 років окружність голови збільшується до 50,5 - 51 см, до 14 - 15 років - до 53 - 56 см. У хлопчиків величина її дещо більше, ніж у дівчаток.

Величина окружності голови визначається за формулами І. М. Воронцова, А. В. Мазурина (1985). 1. Діти першого року життя: окружність голови 6-місячної дитини дорівнює 43. см, на кожний відсутній місяць з 43 слід відняти 1,5 см, на кожний наступний - додати 0,5 см. 2. Діти від 2 до 15 років: окружність голови в 5 років дорівнює 50 см; на кожний відсутній рік відняти 1 см, на кожний перевищує рік додати 0,6 см. Контроль за зміною окружності голови дітей перших трьох років життя є важливим компонентом лікарської діяльності при оцінці фізичного розвитку дитини. Зміни окружності голови відображають загальні закономірності біологічного розвитку дитини, зокрема церебральний тип росту, а також розвиток ряду патологічних станів (мікро-і гідроцефалії).

Окружність грудей

Окружність грудей при народженні в середньому становить 32-35 см. На першому році життя вона збільшується щомісяця на 1,2-1,3 см, складаючи до року 47-48 см. До 5 років окружність грудей збільшується до 55 см, до 10 - до 65 см. Окружність грудей визначається також за формулами, запропонованими І. М. Воронцовим, А. В. Мазурін (1985).

1. Діти 1-го року життя: окружність грудної клітки 6-місячної дитини дорівнює 45 см, на кожний відсутній місяць з 45 слід відняти 2 см, на кожний наступний - додати 0,5 см.

2. Діти від 2 до 15 років: окружність грудей в 10 років дорівнює 63 см, для дітей до 10 років використовується формула 63-1,5 (10-п), для дітей старше 10 років-63 + 3 см (п-10), де і - число років дитині. Для більш точної оцінки величини окружності грудної клітини використовуються центильні таблиці, побудовані на оцінці окружності грудей по довжині тіла всередині віково-статевої групи.

Окружність грудей - важливий показник, що відображає ступінь розвитку грудної клітки, м'язового апарату, підшкірного жирового шару на грудях, який тісно корелює з функціональними показниками дихальної системи[13].

sdamzavas.net - 2022 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...