Главная Обратная связь

Дисциплины:


ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ І ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИЛюдей хвилюють не речі, а уявлення, які люди про них створюють.

Епіктет

Феномен мислення

В останні роки проблеми духовного, психічного і фізичного нездоров'я громадян опинилися в центрі уваги в нашій країні, яка порівняно недавно втратила свої звичні кордони та ціннісні орієнтації. Стрімкі зміни інформації, характерні для сучасного існування людини, відбуваються в перетворених умовах життя людини. Вони призвели до радикальних змін у її поведінці, поглядах на своє існування, стратегії і тактиці досягнення основної мети. Щоб зміцнити нашу здатність до самореалізації в змінених умовах життя, потрібно формувати нове, оздоровче мислення (на Заході є аналог — "позитивне") і трансформувати його в нову поведінку, яка стане основою здорового способу життя.

Мислення, емоції і поведінка людини в житті тісно переплітаються, і всі вони впливають одне на одне.

Наші думки, наш індивідуальний спосіб сприйняття, мислення впливають на наше життя: іноді допомагають нам, а іноді — пригнічують.

Вплив на нас власних думок виявляється по-різному. Моделі мислення, основані на позитивних емоціях, прийнятті життя таким, яким воно є, необхідності шукати у всьому позитивні сторони, характерні, на жаль, для невеликого відсотка громадян. Що б не зробила людина, котра бачить оточуюче і себе у позитивному світлі, її самовідчуття, психічний стан не страждають. Таке бачення веде до цілого набору особистісних захистів, і людина навіть після величезної невдачі ніколи не скаже: "Провал відбувся не тому, що я нікчема". Швидше вона подумає, що невдача — наслідок якихось упущень і що надалі все потрібно передбачати. Успіхи підтверджуються, невдачі виконують корегуючу функцію, посилюється координація Я, що фактично означає особистісний ріст людини, її рух до успіху та психічного благополуччя, а значить, — і до здоров'я.

Буває і навпаки. Властиві нам звички багато в чому визначають наше бачення реальності і всі майбутні дії. Уявіть, що ви беретеся за якусь роботу, супроводжуючи кожну свою дію думками типу: "Для чого все це я роблю? Я ж обов'язково щось наплутаю! Ніколи нічого я ще не робив правильно". Скоріш за все, ви не будете напружено шукати рішення завдання. Така установка блокує всі існуючі механізми мислення. Більше того, якщо для вас характерна негативна модель мислення, навіть досягнутий успіх буде інтерпретуватися вами як випадковий, не заслуговуючий на увагу.

Звичайно, роздуми про негативні сторони нашого життя занурюють нас у глибоку депресію, викликають хворобливі стани, знижують апетит, денормалізують сон.

Вплив думок людини на її фізичний і психічний стан виявлено давно. Численні факти, такі, як смерть від чаклунського закляття, зцілення важкохворих паломників у "святих місцях", лікувальний ефект плацебо та звичайні для нас "чудеса" гіпнозу, безсумнівно, свідчать про силу впливу, з якою мислення формує наше здоров'я.Розглядаючи психологічний аспект лікування вірою, можна припустити, що хворий, який отримав глибоку емоційну підтримку, перестає занадто зосереджуватися на симптомах своєї хвороби: віра у зцілення ніби заміщає в думках хворого постійну тривогу і відволікає його від фізичної недуги. Емоційний імпульс в акті віри знову примушує працювати захисні сили організму, прискорюючи одужання.

Клод Леві-Стросс, французький етнограф, засновник соціологічної науки і творець теорії первісного мислення, описав такий цікавий випадок. У одному туземному племені існувала заборона, за якою жодному з членів племені під страхом смерті не дозволялося торкатися їжі вождя. Одного разу один із воїнів скуштував страву і відчув справжнє задоволення. Цей випадок так і залишився б таємницею для співплемінників, але невдовзі бідолаха зовсім випадково побачив у руках вождя злополучні ласощі, страшенно злякався і через декілька годин помер у страшних муках. Не ризикуючи давати вичерпне наукове пояснення цьому факту, відзначимо таке: нещасний потрапив під вплив думкипро неминучу смерть за визначеним табу.

У сучасній медицині широко відомий лікувальний ефект плацебо. Приймаючи плацебо, пацієнт вважає, що вживає ефективний препарат для лікування своєї хвороби. В ході спеціальних досліджень лікарі прописували пацієнтам плацебо у вигляді цукрових пігулок або мікстур, які являли собою підсолоджену воду. В результаті у хворих спостерігалося зникнення симптомів захворювання, не дивлячись на відсутність у препаратах лікарських речовин. До цього часу не має наукового обгрунтування дії плацебо. В чому ж інтерес такого ефекту? В тому, що результати від уживання плацебо досягаються лише однією думкоюпацієнта про те, що він приймає сильнодіючі ліки.

Чим частіше ми дозволяємо собі негативні думки, тим гірше ми себе почуваємо, тим більше схильні думати про погане. І, навпаки, позитивні думки допомагають нам відчути себе краще і впевненіше, дозволяють конструктивно підходити до будь-якої ситуації і діяти більш розсудливо і ефективно.

Що ж таке мислення і який його механізм? Мислення — це передусім психічний процес самостійного пошуку і відкриття суттєво нового, тобто, процес опосередкованого і узагальненого відображення дійсності в ході її аналізу і синтезу, який виникає на основі практичної діяльності з чуттєвого пізнання і далеко виходить за її межі.

Основний "механізм" мислення — аналіз через синтез — полягає в такому: у процесі мислення, об'єкт, що пізнається, включається у все нові зв'язки і в силу цього виступає у все нових якостях, які фіксуються у нові поняття і понятійні характеристики і з об'єкта, таким чином, виділяється новий зміст, він виявляє нові властивості. Цей механізм мислення, очевидно, реалізується в процесі пошуку певних рішень, розв'язанні певних проблем. Усвідомлене — лише видимий план мисленнєвих операцій. Ще Г.Гемгольц запропонував ряд прикладів так званих неусвідомлених умовисновків, з допомогою яких людина орієнтується воточуючому світі, а У.Джемс описав процеси надсвідомості, в результаті яких людина народжує нові думки, незвичні для себе ідеї.

Всі плани мисленнєвої діяльності людини — усвідомлений, підсвідомий, надсвідомий — працюють злагоджено і допомагають, або заважають формувати і зміцнювати її психічне здоров'я.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...