Главная Обратная связь

Дисциплины:


ТАТАРИ В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИОпорний конспект

Тема. Визволення України в 1942 – 1944 рр.

Лекція:

1.Визволення України від німецької окупації. Завершення Другої світової війни. Депортації з Криму. Внесок українців у перемогу антигітлерівської коаліції.

2.Становище в західних областях.

3.Освіта, наука, преса в роки війни. Література і мистецтво.

4.Україна в роки Другої світової війни.

 

Визволення України від німецької окупації. Завершення Другої світової війни. Депортації з Криму. Внесок українців у перемогу антигітлерівської коаліції.

Завдання.

Відповісти на запитання письмово.

· Які наступальні операції по визволенню України були проведені у 1943-1944 рр.

· Чому було виселено кримських татар, греків, вірмен у східні райони СРСР?

· Який був внесок українців в перемогу над фашистами?

 

Після перемоги Червоної армії у Сталінградській (17 липня 1942 р. — 2 лютого 1943 р.) та Курській (5 липня — 23 серпня 1943 р.) битвах почалось звільнення території України. Першим населеним пунктом, визволенним від німецьких військ, було с. Півнівка Ворошиловградської області.

• У серпні — жовтні 1943 р. радянські війська Воронезького (М. Ватутін), Степового (І. Конєв), Південно-Західного (Р. Маліновський) і Південного (Ф. Толбухін) фронтів звільнили Лівобережну Україну (Бєлгород-Харківська, Чернігово-Прип’ятська, Мелітопольська, Донбаська, Запорізька, Дніпропетровська операції), форсували Дніпро (битва за Дніпро) і 6 листопада 1943 р. звільнили Київ. Німецьке командування намагалося зупинити наступ радянських військ на правому березі Дніпра, де було споруджено «Східний вал».

• У січні — жовтні 1944 р. після падіння «Східного валу» радянські війська І, ІІ, ІІІ і ІV Українських фронтів звільнили Правобережну Україну (Житомирсько-Бердичівська, Корсунь-Шевченківська, Рівненсько-Луцька, Нікопольсько-Криворізька, Проскурівсько-Чернівецька, Умансько-Ботошанська, Одеська операції), Крим (Кримська операція) і західноукраїнські землі (Львівсько-Сандомирська, Ясько-Кишинівська, Карпатсько-Ужгородська операції). 8 жовтня 1944 р. було визволено с. Лавочне Дрогобицької області — останній населений пункт УРСР у межах довоєнних кордонів. 28 жовтня 1944 р. було визволено м. Ужгородостанній населений пункт у межах сучасних кордонів України.

Примусове виселення з Криму в східні райони СРСР татар, греків, вірмен

Проте доля багатьох жителів Криму склалася тра­гічно. Кримсько-татарське населення півострова, звинувачене у співпраці з окупантами, рішенням Державного Комітету Оборони (ДКО) у травні 1944 р. було примусово виселене до Середньої Азії. У травні 1944 р. з Криму було виселено 165 тис. татар і 35,5 тис. представників інших національностей. Із загальної кількості висе­лених понад 80 % були жінки і діти.Близько 50 % загинули дорогою та у перші роки перебування на нових місцях проживання. Незабаром така ж доля спіткала грецьке, вірменське, а згодом і болгарське населення Криму. Ли­ше за часів незалежності України розпочалося повернення крим­ських татар і представників інших народів на півострів, а витрати, пов'язані з їх поверненням й облаштуванням у Криму, лягли на плечі уряду України.

Робота з терміном

Депортація — вигнання, висилка з постійного місця проживання або держави окремих осіб чи народів.

Робота з таблицею

ТАТАРИ В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ

У боротьбі проти фашистів Факти на «підтримку» виселення
- У боях з фашистами на фронтах загинули 26 тис. бійців-татар; - чесно служили Батьківщині чотири генерали-татари, понад 80 полковників, 100 підполков­ників, сім Героїв Радянського Союзу; - відомий військовий льотчик-ас А. Хан-Султан був удостоєний цього звання двічі; - із 32 керівників кримського підпілля 26 були татарами, із 30 комісарів партизанських загонів — 10; керівника крим­ського підпілля татарина А. Дагджі видала німцям росіянка 3. Мартинова - 1942 р. в Ялті татари вирізали сім'ї росіян; - видавали гестапівцям євреїв, циган; - на засіданні татарського ко­мітету в Сімферополі 3 січня 1943 р. присутні молилися за здоров'я Гітлера; - у Бахчисарайському районі до 15 лютого 1942 р. на служ­бу до німців за 20 днів пішли 9 255 татар; - під час обшуку татарських осель було виявлено 8 тис. авто­матів і гвинтівок, понад 500 ку­леметів, комплекти боєприпа­сів і гранат

 

Радянські війська разом з партизанськими загонами остаточно визволили територію України від нацистських загарбників, однак війна з Німеччиною тривала до її капітуляції 8 травня 1945 р. Народ України зробив величезний внесок у розгром Німеччини: до збройних сил СРСР було направлено 6 млн. чоловік, орденами і медалями нагороджено 2,5 млн. чоловік, звання Героя Радянського Союзу удостоєно 2069 українців. Український народ заплатив величезну ціну за перемогу: матеріальні втрати становили 1,2 трлн крб., прямі збитки — 285 млрд. крб., людські втрати — близько 8 млн. чоловік.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...